EM_Hvitfeldska_Muren
4 min lästid

Ett gymnasium mitt i Göteborg för alla elevers framtid

Hvitfeldtska gymnasiet ligger nära Götaplatsen mitt i centrala Göteborg och är en av landets äldsta och största gymnasieskolor. Skolan grundades år 1647 och har ungefär två tusen elever. Det är en mångsidig skola med högskoleförberedande program, yrkesprogram och spetsutbildningar.


Hvitfeldtska är en kunskapsinriktad och internationell gymnasieskola med spets och bredd – med Göteborgs mest välutbildade lärarkår samt en trygg och stimulerande lärmiljö. Vi är en skola för alla som vill satsa på sin framtid, säger Mikael O Karlsson, verksamhetschef på Hvitfeldtska.


Hvitfeldtska Gymnasiet erbjuder följande program: 

Naturvetenskaps-, Samhällsvetenskaps-och Ekonomiprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet, Estet-Musikprogrammet samt IB-programmet med undervisning som är på engelska. Dessutom har vi två introduktionsprogram: IMS, Språkintroduktion, och IMA, Individuellt alternativ. IMS och IMA är två program som riktar sig till de elever som saknar behörighet till de traditionella gymnasieprogrammen. IMS riktar sig till ungdomar som är relativt nyanlända i Sverige och behöver språkstöd inom främst svenska och engelska.

IMA är för elever som, av en eller annan anledning, har svårigheter att klara av undervisningsformerna i de andra traditionella programmen.Hvitfeldtska har två spetsutbildningar

Ett inom matematik och ett inom musik, som båda är riksrekryterande. Elever från hela landet kan söka in på utbildningarna genom antagningsprov. Det finns även två språksektioner, en för det franska språket och en för det tyska. Efter avslutad utbildning kan eleverna i språksektionerna göra ett språkprov och därmed använda sina betyg för att, förutom att söka till svenska högskoleutbildninga, även söka in på fransk- eller tysktalande universitet utomlands. De senaste åren har intresset för vår skola stadigt ökat. Ungefär hälften av de elever som söker in till skolan får en studieplats. Hvitfeldtska står för kunskap och trygghet, säger Mikael. Här får eleverna en bra utbildning i en trygg miljö med hög studiero, i en väldigt speciell internationell atmosfär. Elevkåren är väldigt aktiv

Deras verksamhet präglar en stor del av tiden här. Elevkåren finns på skolan för att ge eleverna en mer givande och underhållande skolgång, och de hjälper även till att skapa olika elevföreningar. ”Gymnasietiden ska levas – inte överlevas” är elevkårens egen slogan. En kår att vara delaktig i och för att påverka vad som händer i skolan. Elevstödet på skolan är starkt och utvecklat. Elevhälsan på Hvitfeldtska är välfungerande och viktig för att främja en hållbar livsstil. Det finn dessutom så kallade stödstugor, dels i egen regi, men det kommer även studenter från Chalmers för att ge stöd i exempelvis matematik. Gymnasieskolan lägger lika mycket fokus på de som behöver extra hjälp som på de som vill höja sitt betyg. Alla elever ska ges förutsättningar till kunskapsutveckling. 

Det är lika viktigt att ta hand om talangerna som att ta hand om de som behöver lite extra hjälp, menar Mikael och säger att det även finns fördjupningskurser för de elever som önskar extra stimulans. Hvitfeldtska förbereder sina studenter på vidare studier och ett framtida arbetsliv. Detta görs bland annat genom ett nära samarbete med Chalmers tekniska högskola och Göteborgs universitet, olika branschorganisationer samt näringsliv. Hvitfeldtska är även medlem i Västsvenska handelskammaren. Elever som läser det naturvetenskapliga programmet gör studiebesök på Chalmers och har även möjlighet att läsa fördjupningskurser inom matematik och fysik på Chalmers. Humanisten är tillgänglig för elever som läser språk, Handelshögskolan för de som läser ekonomi och Artisten för musikelever. Skolan och livet utanför ska vara integrerade.

Vi vill vara en del av omvärlden. Hvitfeldtska har Göteborgs största utbud av språkutbildningar och vår skola har många internationella utbyten förklarar Mikael.

Som exempel så erbjuds utlandspraktik för de som läser Ekonomi- eller Försäljnings- och serviceprogrammet, en Brysselresa för de som läser Jan Eliassons internationella profil i Samhällsprogrammet samt språkutbyten för eleverna som läser fransk eller tysk sektion.


Vår skola har gymnasieutbildning som håller mycket hög internationell klass. Det visar sig även i de olika kunskapstävlingar som vi deltar i säger Mikael. 

Välkomna till oss!2022-10-28
Dela artikel
banner image

Sponsrade artiklar

Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Enterprise Magazine använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.

Cookies