EM_va¨ttervytra¨ningscenter_01
Dela artikel 3 min lästid

Gym & gruppträning med svårslagen utsikt

- Våra medlemmar påpekar ofta att det är familjärt, att man kan komma hit och vara precis som man vill. Vi har kul tillsammans i en positiv, avslappnad och prestigelös miljö, berättar Emma Nöjd, medgrundare av Vättervy Träningscenter. Ett personligt gym med ett brett utbud på pass såsom utomhuspass, yoga, seniorpass, spinning och crossfit.

I sina unika, autentiskt inredda lokaler som blickar ut över Vättern finns Vättervy Träningscenter för dig som vill gymträna och gruppträna i Huskvarna. Här finns något som passar alla. Varje vecka utmanar gymägarna Emma och Johanna Nöjd sina medlemmar med nya, skräddarsydda och kvalitetssäkrade pass. Tillsammans med sina kunniga gruppinstruktörer så erbjuder de hela skalan från yoga till högintensiva pass. De stora, luftiga ytorna gör det även möjligt att bygga upp sina egna pass.- Ta del av den härliga gemenskapen samtidigt som du får utmana dig och pusha dig i den mån du vill. Man gör det man kan och det är mer än tillräckligt, säger Johanna. 
Från idé till eget gym 


Innan Vättervy Träningscenter öppnade så låg det ett annat gym här där Emma även var anställd. När gymmet gick i konkurs under pandemin så grävde hon ner sig fullständigt. En vecka senare så samlade hon sig och började genast bolla idéer med systern Johanna om att starta en egen verksamhet. 


- Båda är träningsintresserade och vi har alltid sagt att det hade varit kul att göra något ihop. Vi är inga nejsägare och dessutom hade jag redan lite inblick i hur verksamheten fungerade. Det gick snabbt och bara ett par veckor senare så slog vi upp dörrarna till vårt egna gym, säger Emma. 
Att lyfta varandra


Lokalerna fick sig ett ordentligt lyft och är idag ett helt annat gym än var det var när Johanna och Emma tog över. Med sina kunniga och trevliga medarbetare utgör de ett sammansvetsat team som varje dag sprider glädje och inspiration. 


- Våra underbara medlemmar och kollegor gör att man får ett lyft själv och kommer hem fylld med energi i slutet av dagen, säger Emma. Utan våra medlemmar eller instruktörer är vi ingenting. De ger oss väldigt mycket och det är det som gör att det är värt det.

2023-04-14

Sponsrade artiklar

Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Enterprise Magazine använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.

Cookies