_Alakando_webb

Allakandos läxhjälp ger gamla giganter storstryk

David vs. Goliat. Det utbildningsfokuserade Lundaföretaget slår de erfarna Stockholms-entreprenörerna.

Läxhjälp som bransch har haft stora utmaningar sedan RUT-avdraget för läxhjälp togs bort 2015. Merparten av alla aktörer försvann på kort tid och marknaden för läxhjälp halverades. Även i de stora städerna som Stockholm, Göteborg och Malmö har läxhjälp minskat. I princip alla resterande aktörer har drastiskt minskat i storlek — alla förutom ett företag: Allakando.


Allakando har på kort tid gått från ett av många bolag till att bli störst i Sveriges på läxhjälp, med spridning över hela landet. Störst verksamhet har Allakandos läxhjälp i Stockholm, Göteborg, Malmö och Lund.


       – På Allakando har vi en tydlig grundfilosofi. Vi är övertygade om att alla kan lära sig vad som helst. Många av våra elever hålls tillbaka av ett bristande självförtroende, studieteknik eller motivation. Utöver att hjälpa dem med veckans skolarbete fokuserar vi därför på att de också ska växa på ett personligt plan. Det är nyckeln till vår framgång. Både för våra elever och för oss som organisation,  säger Fredrik Fridlund, vd och grundare som själv undervisat 3 000 elever sedan 2007. 


Läs mer om Allakandos läxhjälp i Stockholm, Göteborg, Malmö och andra städer här: 


 Allakando läxhjälp

 Stockholm

 Göteborg

 Malmö

 Alla städer
2019-10-31
Dela artikel
banner image

Sponsrade artiklar

Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Enterprise Magazine använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.

Cookies