161038 CFP
161038 CFP0
161038 CFP1
161038 CFP
161038 CFP0
161038 CFP1

Effektiv träning för alla

CrossFit är en rolig, varierad och effektiv träningsform som passar alla. Kombinationen av styrketräning, gymnastik och konditionsträning anpassas efter din egen kapacitet och de personliga mål du har med din träning. I Piteå är det till CrossFit Piteå du ska ta dig.

Thobias Forss och Simon Wärja är två instruktörer och personliga tränare som drog igång CrossFit Piteå i januari 2014.

– Målet är att hjälpa människor att träna rätt och mer effektivt, säger Simon och förklarar att det krävs en närvarande tränare för att arbetet man lägger ner ska få det resultat man hoppas på.

I lokalen finns exempelvis inga speglar vilket är en naturlig följd av den närvarande tränaren.

– Vi är våra medlemmars levande speglar kan man säga, skrattar Simon.

CrossFit kommer från USA och beskrivs som en ständigt varierande, högintensiv och funktionell träningsform. Med funktionell menas att träningen baseras på naturliga rörelser med inspiration från vardagen och att man fokuserar mer på kroppen som helhet än på enskilda muskler.

– Här tränar vi anpassat mer än högintensivt. Självklart ingår pulshöjning i våra pass, men högintensiv träning är krävande och det gäller att bygga en bra grund först. Därför fokuserar vi största delen av träningen på att bygga den grunden hos medlemmarna, förklarar Simon.

Att anpassa träningen efter den enskilde medlemmens eller gruppens behov är viktigt, framför allt för att undvika skador. För hård träning kan också leda till att man tröttnar.

– Våra medlemmar kommer hit för att må bra. De vill inte känna sig begränsade av värk eller energibrist och vårt viktigaste uppdrag är att se till att de uppfyller sina individuella mål, förklarar Simon.

Den personliga relationen till medlemmarna skapar och bibehåller de genom sin närvaro och genom att använda särskilda tester och personliga utvecklingsplaner.

Utmärkande för CrossFit är glädjen och gemenskapen. Ung som gammal, nybörjare som rutinerad – alla peppar varandra. På CrossFit Piteå arbetar utöver Simon och Thobias fem andra tränare med hög kompetens vad gäller utbildning och tävlingsmeriter. Alla brinner för att sprida den glädje de själva får av sin träning.

Som medlem kan du välja flera olika sätt att träna. Ensam med personlig tränare eller i större grupp. Från och med januari 2016 finns smågrupper med gemensamma träningsmål som till exempel viktminskning eller ryggstyrka.

Många tror att man måste vara vältränad för att börja med CrossFit. Det avfärdar Simon och Thobias som en myt.

– Alla som börjar här får en fyraveckors inledande grundutbildning för att lära sig rörelserna och hur den egna kroppen fungerar. Sedan följer vi dem under hela deras träningsresa, avslutar Simon.

2016-02-12
Dela artikel
banner image

Sponsrade artiklar

Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Enterprise Magazine använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.

Cookies