Ute är det kyligt och vintrigt. Men inne på Josbaren, mitt på Drottninggatan i Örebro, finns det alltid möjlighet att ladda om och få en vitaminkick.
– Här i Norden behöver vi verkligen det här, särskilt på vintern. Det är ju nu som det är svårt att få fram energi och ork, säger Fadi Fares.
Tankarna på att öppna Josbaren tog fart när han var på besök i New York för några år sedan. Då hade konceptet ännu inte nått Sverige och han minns att han verkligen gillade det.
– När jag var där jobbade jag ibland väldigt intensivt och behövde då någonting snabbt, berättar han.
När han en tid senare träffade Anna bestämde de sig för att göra ett försök i Örebro. Och att hitta ett passande namn var enkelt.
– Det fanns ingen annan juicebar här och vi ville hålla det tydligt, säger Anna.
Men även om fokus ligger på juice och smoothies har det med tiden dykt upp en hel del annat på menyn. Sallader och grillade mackor har alltid funnits, men numera erbjuder man även värmande soppor.
– De är gjorda av ångkokta grönsaker – endast enkla och rena ingredienser. Man kan säga att det är som en varm smoothie för att det ska kunna kopplas till det vi håller på med, säger Anna.
Båda medger att de tycker om att samarbeta med andra, vilket har lett till att de stundtals hoppar in och serverar juice när någon butik har en happening eller blandar juicedrinkar på en bar. Nu vill de ta juicen till en ny nivå – och servera den varm.
– Det är många som inte känner till att det går att dricka juicen varm, men det är helt andra smaker som kommer fram. Det är en otroligt spännande dryck! berättar Fadi.