EM_Akavia_01

Fackförbund är bra för dig och bra för Sverige

Under pandemin sökte sig fler till fackförbunden, som lidit av ett minskande medlemsantal under flera år. Fackförbunden erbjuder trygghetspaket, stöd och ofta en inkomstförsäkring. Varför det är viktigt att vara medlem och bidra till fackförbundens fortlevnad, även om du sitter tryggt i båten, är deras möjlighet att påverka arbetsmarknadens utveckling.
– Fackförbunden behöver bli betydligt bättre på att tydliggöra vikten av arbetet som sker bakom kulisserna. Vi gör arbetsmarknaden hållbar och driver på en konstruktiv utveckling som gynnar alla, säger Lee Wermelin ordförande på Akavia.

Akavia bildades 2020 och är en sammanslagning av fackförbundet Civilekonomerna och Jusek. 


– Vi frågade oss: hur organiserar vi oss bäst för våra medlemmar? Civilekonomerna och samhällsvetarna har mer gemensamt än vad vi inte har gemensamt, och med digitaliseringen som pågår behöver man vara både större och starkare. Det kändes helt naturligt att gå samman. När vi jobbar tillsammans har vi en större kraft och ekonomi för att kunna vara innovativa, påverka, hitta nya tjänster och ligga i framkant, förklarar Lee som tidigare var ordförande för Civilekonomerna och en av drivkrafterna till sammanslagningen.


Akavia erbjuder medlemmarna trygghet i form av inkomstförsäkring, lönestatistik, verktyg och coaching i karriären samt är med och påverkar samhällsutvecklingen på arbetsmarknaden. Lee anser att branschen behöver bli duktigare på är att förmedla vad de faktiskt gör och kan erbjuda, samtidigt som bli snabbare, kunna titta runt hörnet och vara innovativa. 


– Våra 130 000 medlemmar förtjänar att vi ligger i framkant och har de absolut bästa medarbetarna anställda som kan tillvarata medlemmarnas intressen och coacha dem i deras karriärer. Medlemmarna ska få utväxling för investeringen som de gjort i sin utbildning och vi ska kunna utmana och inspirera dem i motiverande rådgivning. Samtidigt ska vi vara snabba på bollen när vi ser förändringar på gång i samhället. När pandemin bröt ut ställde vi omedelbart om och erbjöd digital coaching och webbinarium. Vi är en medlemsorganisation, men vi vill inte bara vara ett trygghetspaket utan ha integrationen där vi snabbt kan anpassa oss till medlemmarnas behov.  


I år är det exakt 90 år sedan militärer sköt ihjäl fem strejkande arbetare i Ådalen. Händelserna blev centrala för den svenska arbetarrörelsens framväxt, och början till ett mer omfattande fackligt organiserat Sverige. Den svenska modellen bygger på samförstånd och enighet kring spelreglerna på arbetsmarknaden, och idag har alla tjänstemän rätt att förhandla och organisera sig fackligt. 


– Vårt dilemma är att vi har gjort oss för mycket till en försäkringslösning och för lite till en medlemsrörelse. Fackförbund har jobbat i nästan hundra år för att få ordning på arbetsmarknaden, vilket har krävt ett enormt hårt arbete och en utvecklingsvilja. Nu är vi en röst i rummet där besluten tas, för att bidra till långsiktiga och hållbara lösningar på marknaden. Vi samtalar med politiker, Saco, förhandlar och svarar på hundratals remisser. Vår svenska modell är fantastisk och unik i världen, vilket inte minst visat sig under pandemin. 63 000 av våra medlemmar började jobba hemifrån när pandemin bröt ut, vilket de lyckades med för att de inte behövde vara rädda för att förlora jobbet och sin lön. Människor förstår inte det här och tar stabiliteten för given. Det räcker dock med att titta på arbetsförmedlingens kris för att förstå hur viktigt det är att vi finns och att arbetsmarknaden inte styrs av politiker och i fyraårscykler. 


Återkommande och aktuella frågor som Akavia driver är arbetsmiljö och stress, samt medlemmarnas möjlighet till flexibilitet i arbetslivet. 


– När människor nu ska tillbaka till kontoren kan arbetsgivare vilja hålla dem delvis hemma för att spara pengar i minskade kontorsytor, eller tvärtom kräva att alla finns på plats från måndag till fredag. Vi gör ständiga undersökningar och vi ser att flexibilitet minskar stress och i förlängningen sjukskrivningar. Här kommer arbetsgivare bli tvungna att jämka och vi kommer jobba hårt för våra medlemmars bästa, avslutar ordförande Lee Wermelin. 

2021-11-08
Dela artikel
banner image

Sponsrade artiklar

Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Enterprise Magazine använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.

Cookies