185020 IHR1

Hela världen framför dina fötter

Den som tar en yrkesexamen kan börja jobba direkt efter gymnasiet. Den som önskar ha hela världen som arbetsplats väljer en hotell- och restaurangutbildning med starka internationella kontakter.

Internationella Hotell och Restaurangskolan finns på Warfvinges väg, Kungsholmen i Stockholm. En liten skola som har cirka 170 elever vilka fördelas på två program. Hotellprogrammet med inriktning mot turism och konferens samt Restaurangprogrammet med inriktning mot kök och servering. 


– De flesta restaurangskolor har en restaurang, men inte alla har en restaurang på Kungsholmen som dagligen har lunchgäster, berättar rektor Petronella Odhner. Vår undervisning är verklighetsnära och eleverna sköter och driver den här restaurangen som en del av sin undervisning. 


Restaurangen är en traditionell bistrorestaurang som serverar affärslunch varje dag i veckan samt har öppet en kväll i veckan. 


Redan i årskurs ett läser eleverna kursen Service och bemötande. 


 – Så fort du börjar din skolgång hos oss tränas du i att vara service-minded, säger Petronella. Våra elever är väldigt duktiga och fantastiskt fina.


185020 IHR2


Internationella Hotell och Restaurangskolan kännetecknas också av möjligheten för eleverna att få göra utlandspraktik. 


 – Dessa praktikplatser ansöker våra elever till i årskurs 3. Vi har fasta praktikplatser i Paris och London för våra elever. Antingen får man praktisera på ett hotell eller en restaurang. Riktigt fina restauranger som vi har ett fast och långvarigt samarbete med.  Att göra den här utlandspraktiken är en fantastisk möjlighet som har gett flera av skolans elever jobb utomlands. 


Skolan ger grundläggande behörighet till universitet, högskola eller yrkeshögskola. Av de 55 elever som tog studenten 2018 hade samtliga jobb när de lämnade skolan. 


– Tredje året erbjuder vi en lång praktik för att lättare kunna växla över till arbetslivet, berättar Petronella. 


I årskurs tre väljer eleverna spår. Ska jag bli kock eller servitör. Petronella förklarar att allt fler tjejer väljer kockyrket och allt fler killar väljer serveringsbiten. 


– Vi gör ett bra arbete vad gäller genus på skolan. Traditionellt är ju kockyrket ett manligt yrke och den inställningen vill vi ändra på. Vad gäller servitör handlar det yrket om att få människor att må bra, att skapa en helhetsupplevelse, kunna förklara maten och vilka drycker som passar till. Ett väldigt socialt arbete. 


Vi frågar vad du som elev kan förvänta dig av Internationella Hotell och Restaurangskolan. Petronella svarar: 


– Du som har intresse, nyfikenhet och en viss förståelse för att de här tre åren är intensiv träning i att gå ut i arbetslivet – du kommer att trivas här! Och ha hela världen för dina fötter. 

2018-09-18
Dela artikel
banner image

Sponsrade artiklar

Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Enterprise Magazine använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.

Cookies