När barn kliver in i butiken går de oftast snabbare. Många vet redan vad de letar efter. Det är de senaste TikTok-trenderna, asiatiskt godis eller så kallat styckgodis. De nämner produkter vid namn, pekar på färgglada förpackningar och frågar efter sötsaker de sett i korta klipp på nätet. Vuxna stannar oftare upp. De tittar ner i lådorna med lösgodis, läser de små skyltarna och letar efter sorter som påminner dem om förr. Twix, sura stänger eller annat retrogodis.
För Stefan Karlsson och hans dotter Fanny Karlsson är det här tempot välbekant. Tillsammans driver de Kandyz i Värnamo, en godisbutik som för många har blivit mer än ett snabbt stopp. Vardagen i butiken präglas av kontraster mellan TikTok-trend och minne.

Kandyz i Värnamo – familjeföretag med tydlig arbetsfördelning
Stefan har lång erfarenhet från handeln. Sedan 2001 har han varit egenföretagare och dessförinnan arbetade han bland annat som butikschef på Granngården och inom Coop. Ordning, siffror och struktur är en självklar del av hans arbetsdag, liksom att butiken städas och hålls i skick.
Fanny växte tidigt in i verksamheten. Sedan hon var tolv år har hon arbetat tillsammans med sin pappa – något de i dag skämtsamt kallar för ”barnarbete”. I dag ansvarar hon för samtliga inköp och sätter i stor utsträckning prägeln på sortimentet.

TikTok-godis och internationella trender styr sortimentet
En stor del av impulserna kommer från sociala medier. Framför allt TikTok påverkar vad unga kunder efterfrågar. Många produkter har sitt ursprung i USA eller Asien och syns ofta digitalt långt innan de når den traditionella handeln.
Bland de senaste produkterna som väckt stort intresse finns Dubai-choklad med pistagekräm och crunch. Även nya smaker av funktionsdrycker som Nocco lockar en återkommande kundgrupp. Därtill kommer amerikanska varianter av Pringles samt mer nischade produkter, som mac and cheese med tryffel.
Efterfrågan uppstår ofta snabbt. Kunder kommer in med konkreta produktnamn och förväntar sig att nyheter ska finnas på plats utan lång väntan. ”Vi försöker följa det som trendar, inte minst på TikTok", förklarar Fanny. "Om något känns roligt att ta in, tänker jag att det också finns kunder som vill testa det.”

Lösgodis i fokus – över 850 sorter i butik
Trots alla trender är lösgodiset fortfarande butikens kärna. Över 850 olika sorter finns i lådorna och de ska alltid upplevas som färska, oavsett veckodag eller säsong. Halvtomma lådor ses som ett problem – även under januari, som internt kallas ”deppmånaden”, väljer man att inte dra ner på sortimentet. ”För mig handlar det om att hålla butiken ren och välfylld. Det ska aldrig upplevas som tomt”, konstaterar hon.
Intrycket ska vara detsamma hela tiden: nytt, ordnat och överskådligt. Leverantörsställ och tillfälliga lösningar undviks. I stället prioriteras en lugn och ren butiksmiljö.

Retrogodis lockar vuxna kunder i Småland
Medan barn ofta söker det senaste, kommer många vuxna med andra förväntningar. De frågar efter retrogodis, efter smaker från barndomen eller produkter som inte längre finns i vanliga matbutiker.
För den här gruppen är färskhet och kvalitet avgörande. Smak och konsistens jämförs noggrant, och köpet blir ofta mer eftertänksamt än spontant.
Godisbutik i Värnamo med kunder från hela regionen
Kunderna kommer inte bara från Värnamo. Många reser från orter som Jönköping, Ljungby och Gnosjö. Särskilt på lördagar mellan klockan 14 och 16 fylls butiken av barnfamiljer, något som internt beskrivs som ett kontrollerat kaos.
Under sommaren förändras bilden ytterligare. Då blir Kandyz en uttalad sommarbutik. Glasscaféet lockar många besökare, inte minst turister från Danmark och Tyskland. Besöket blir en del av utflykten, snarare än ett snabbt inköp.

Kandyz i Värnamo: Franchise och framtidsplaner
Kandyz drivs som franchise. Stefan och Fanny lyfter fram sitt förtroende för kedjan och för vd:n Sonny Hedblom. Strukturen ger trygghet, samtidigt som det finns utrymme för lokala beslut.
Framtidsplanerna är tydliga. Inom tre år vill de tillhöra de största godisbutikerna i Småland. Tankar finns även på expansion, bland annat i Ljungby. För Stefan är tidsperspektivet något kortare. Om omkring fem år planerar han att kliva tillbaka från det dagliga arbetet. Då är tanken att Fanny tar över verksamheten fullt ut.
Stefan Karlsson betonar att arbetet aldrig tar slut. ”Man får aldrig tänka att det räcker. Det finns alltid något som kan bli bättre”, betonar han avslutningsvis.
Skillnaden märks dagligen hos Kandyz i Värnamo. Vissa frågar efter Dubai-choklad, Nocco eller det de senast sett på nätet. Andra efter sådant som fanns förr. För sortimentet innebär det ständig rörelse.