165016 TS2

Möter utmaningar med glädje

På Tallbo särskola, som ligger naturskönt strax utanför Gävle, är det elevens behov som styr. I den omgivande skogen finns flera asfalterade promenadslingor, perfekta för utflykter. Och inne i lokalerna återfinns bland annat upplevelserum, musikrum, vattensäng och bollbad.

– Jag är stolt över att vi lyckats behålla de olika elementen, även sedan vi fått fler elever, säger Monica Rosén, som tillträdde rektorsposten för tre år sedan efter drygt tio år som speciallärare Tallbo särskola.


Här bedrivs undervisning inom grundsärskolans inriktning träningsskola, vilket innebär att man tar emot elever som endast läser ämnesområden. I år har skolan totalt 26 elever, där de äldsta är i gymnasieåldern. Här arbetar både speciallärare, specialpedagoger, elevassistenter, förskollärare och fritidspedagoger – sammanlagt 22 anställda.


Tallbo grundsärskola följer en egen kursplan som bygger på att ge grundläggande respektive fördjupade kunskaper inom estetisk verksamhet, kommunikation, motorik, verklighetsuppfattning och vardagsaktiviteter. Gymnasiesärskolan har endast ett program, det individuella.


– Många av våra elever kan inte ta sig ut på egen hand, eller uttrycka vad de tycker om. Vi tar uppgiften att vidga deras perspektiv och ge dem olika möjligheter på stort allvar, försäkrar Monica. 


Skolan arbetar mycket med kommunikation. Få av eleverna har ett fungerande tal, och då handlar det i stället om att läsa av kroppssignaler, blickar och annat. Personalen bygger kommunikationspärmar med bildstöd och liknande verktyg, som syftar till att hjälpa eleven att göra sig förstådd i samhället. Tallbo besöker också teatrar och affärer, samt gör regelbundna besök på badhus och i skogen.


– Förutsättningarna för våra elever ser väldigt olika ut. Men vår personal gör ett fantastiskt arbete med att möta eleverna och deras individuella behov. 


Arbetet ställer stora krav på flexibilitet och helhetsperspektiv. 


– Att arbeta här innebär många utmaningar – men ännu flera skratt, konstaterar Monica. 

2016-10-28
Dela artikel
banner image

Sponsrade artiklar

Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Enterprise Magazine använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.

Cookies