Em_amadeoutbildning_03
3 min lästid

Personlig undervisning och vuxenutbildning hos Amadeo utbildning i centrala Stockholm

I slutet av 2019 grundades Amadeo Utbildning som idag erbjuder undervisning i svenska på alla nivåer från nybörjarnivå, SFI, till gymnasiala kurser i svenska som andraspråk (SVA), såväl som engelska, matematik, fysik och naturkunskap. På Amadeo Utbildning har alla lärare lång erfarenhet och brinner för att ge varje elev en möjlighet att lära sig rätt från grunden.

Språkvetaren Natalia Gura Strinnholm har ägnat i princip hela sitt yrkesliv åt att arbeta med vuxenutbildningar hos olika utbildningsföretag sedan hon flyttade till Sverige 1989. När hon kom till Sverige så lade hon märke till bristen på lärare i svenska som andraspråk och bra läromedel samt att det var många som inte hade lärt sig det svenska språket på ett korrekt sätt från första början. 
- Jag ville starta eget inom utbildning för att kunna påverka utbildningskvaliteten direkt, berättar Natalia, grundare av Amadeo Utbildning som i nuläget har avtal med elva kommuner runtom i hela Stockholm.


Efter att ha fått betygsrätt hos Skolinspektionen så startade Amadeo Utbildning undervisning i juni av 2020. Idag har de vuxit till att bli en etablerad utbildningsverksamhet där varje elevs unika behov står i fokus. Amadeo Utbildning bedriver personlig undervisning och utbildning i svenska, engelska, matematik och fysik. Amadeo Utbildning erbjuder även distansundervisning med lärarledda lektioner via teams.


- Vi erbjuder kvalitativ utbildning där vi vill ge eleverna möjlighet att lära sig svenska på rätt sätt från början. Man kan inte lära sig ett språk om man inte först lär sig språkets uttal, grammatik och struktur, säger Natalia. 
På Amadeo Utbildning arbetar tio legitimerade lärare varav tre är pensionerade lärare med långa arbetslivserfarenheter. Amadeo Utbildning söker ständigt legitimerade lärare som älskar att lära ut det svenska språket med hjälp av rätt läromedel och böcker. 


- Våra engagerade lärare brinner verkligen för att lära ut språket genom att rätta och vägleda eleverna. Det är viktigt att de lär sig behärska strukturen i det svenska språket från grunden så att de sedan kan bygga upp sitt ordförråd och sin språkförståelse successivt och arbeta systematiskt med alla språkmoment, förklarar Natalia. 
- Jag tror att vi lärare behöver förmedla till våra elever att svenska språket faktiskt är ett färdighetsämne. Det betyder inte bara att man ska delta i lektionerna utan att man måste träna svenska mycket efter lektionerna och bygga upp det successivt på rätt sätt. Vårt mål och vår drivkraft är att våra elever ska kunna prata svenska på ett felfritt sätt så att de kan ta nästa steg i sin utbildning eller sitt arbetsliv, säger Natalia avslutningsvis. 2023-02-24
Dela artikel
banner image

Sponsrade artiklar

Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Enterprise Magazine använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.

Cookies