Löwengrip
Från bloggare till influencer och superentreprenör. En resa som fostrat en kvinnlig entreprenör med en enormt stark förankran...
Glädjen att sjunga tycks sträcka sig över alla gränser. Till Vocal Devotion vid S:t Eriksplan i Stockholm kommer människor i alla åldrar. Och det de har gemensamt är att de älskar att sjunga.
– Det här är en kravlös och trivsam miljö där vi erbjuder sång i en rad olika sammanhang. Man kan exempelvis vara med i vår alla-kan-sjunga-kör. Men den som vill kan också ta privatlektioner, säger Caroline Törnberg.
Det var när Caroline studerade vid Musikskolan som hon startade Vocal Devotion parallellt med studierna. Året var 2007 och sedan dess har verksamheten vuxit rejält. Förutom de mysiga lokalerna och sju sångpedagoger i Stockholm finns filialer i både Piteå och Örnsköldsvik.
– Jag valde det här yrket för att jag vill inspirera och lyfta andra, genom sången kan man utvecklas på så många plan. Att uttrycka sig med sin röst är verkligen något man mår bra av. Med lite träning har alla en bra sångröst, och dessutom är det vetenskapligt bevisat att man mår bra av sång.
Till hösten lanserar Vocal Devotion ett nytt koncept i form av ”gospel after-work”. Hit får man komma på fredagskvällen för att sjunga och käka en bit mat. En perfekt början på helgen!
– Det är också ett bra tillfälle att prova på. Hittills har nästan alla som kommit hit för att testa återvänt. En sådan kick får man av att sjunga.
Sponsrade artiklar
Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.