131141_korkortshuset1
131141_korkortshuset2
131141_korkortshuset3
131141_korkortshuset1
131141_korkortshuset2
131141_korkortshuset3

Utbildar trafiksäkra och medvetna bilförare

Den som ska ta körkort upptäcker snart att allt inte bara handlar om lagar och regler – samspelet i trafiken är också oerhört viktigt. Det vill Körkortshuset på Södermalm förmedla till sina elever. Och insikterna kombineras med all den grundläggande träning som krävs för att bli en bra bilförare. ”En sak är säker, bor man i Stockholm ska man också ta sitt körkort här”, menar Körkortshusets Nicolas Sarkis.


Att bli en bra bilförare är en lång process som fortgår även efter det att man har fått sitt körkort. Under sin körkortsutbildning handlar mycket om att få grepp om det rätta tänket och de där viktiga grundstenarna som gör en förare till bra. Att kunna handla konsekvent även i stressade situationer och förstå vikten av samspelet i trafiken är två viktiga aspekter.
– Körkortsutbildningens teoretiska del lyfter fram viktiga aspekter, däribland hur droger och alkohol påverkar dig. Vi diskuterar och ger konkreta exempel för att riktigt kunna greppa och få perspektiv. Sedan är det så klart viktigt att kombinera teori och praktik, säger Nicolas Sarkis.
Därför ser utbildningen också ut som den gör. Inom två månader efter godkänt teoriprov måste man göra sin uppkörning. Den som får underkänt har samma tid på sig att pröva igen. De två momenten går hand i hand.
– Våra intensivkurser är väldigt populära! Man kör i princip varje dag och det är ett bra sätt att gå in i sin utbildning och verkligen genomföra den. Här sitter man ensam i bilen med sin lärare och det krävs inga som helst förkunskaper även om de flesta av våra elever har provat på att köra innan de kommer till oss.

För Nicolas Sarkis är det tydligt hur de flesta i dag skaffar körkort för att det helt enkelt är något man ska ha. Förr lärde man sig i stället köra bil för att man behövde kunna det. Ändå varierar eleverna en hel del åldersmässigt – från ungdomar till medelålders.
– Det är verkligen en utbildning för livet och en investering som lönar sig på sikt.
Som innerstadskörskola ser man till att eleverna får ta del av all slags körning. En del stockholmare väljer att lämna staden när de ska ta sitt körkort vilket kan medföra att man går miste om den viktiga stadskörningen.
– Jag ser helt klart fördelar med att ta sitt körkort där man bor. Är du stockholmare som åker till en liten ort går du minste om att lära dig köra i stadstrafik. Många kan då känna sig nervösa när de väl har fått sitt körkort och ska köra inne i stan. Här på vår körskola ser vi till att få in alla delar i utbildningen.
Med sitt centrala läge på Södermalm är de onekligen mitt i smeten. Ändå åker körskolan ofta till stans utkanter för att öva på all slags trafik. I Stockholm är det lättare att kunna erbjuda varierande körning, i jämförelse med landsortskörskolan. Utöver det satsar man sedan nyligen på att erbjuda utbildningar särskilt anpassade till personer med ADHD och liknande diagnoser.
– Vår affärsidé är enkel. Vi vill kunna erbjuda våra elever en utbildning som präglas av kvalitet och effektivitet. Hos oss får man grunden till att bli en trafiksäker och miljömedveten förare.

2013-02-14
Dela artikel
banner image

Sponsrade artiklar

Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Enterprise Magazine använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.

Cookies