205076_1
205076_6
205076_5
205076_4
205076_3
205076_2
205076_1
205076_6
205076_5
205076_4
205076_3
205076_2

Dans, musik och teater i inspirerande estetisk miljö!

– Att välja en estetisk utbildning bidrar till att bygga upp trygga människor. Man får lära sig mycket, får träna på ansvarstagande och på att kunna samarbeta. Dessutom är utbildningen högskoleförberedande, påpekar Carina Lepp Persson, rektor vid Stockholms Estetiska Gymnasium.

Stockholms Estetiska Gymnasium bildades som en friskola för 20 år sedan, då den kommunala gymnasieskolan i Solna valde att avveckla sitt estetiska program. Eftersom det fortfarande fanns ett stort intresse och behov för många estetiskt intresserade ungdomar att söka utbildningen, beslöt man att starta en ekonomisk förening och driva en unik skola med estetisk prägel. Nu kan man läsa inriktningarna dans, teater och musik vid skolan och varva med teori. Och dessutom har man valmöjligheten; söka vidare till högskola eller gå ut i arbetslivet efter gymnasiestudierna.


Relativt liten skola

Skolan är relativt liten med sina 245 elever.

   - Vi känner igen varandra, de känner sig trygga i vår lilla skola. Och vi har redan från början haft ett mycket demokratiskt tankesätt med elevråd och klassråd som får vara med och påverka på riktigt, kan Carina Lepp Persson konstatera.

   För att komma in på Stockholms Estetiska Gymnasium, som ligger nära Liljeholmens centrum, gör man ett färdighetsprov för den inriktning man sökt till. Det blir en halvdag med övningar, auditions och intervjuer med lärare. Man får poäng mellan 1-20, vilka vägs ihop med elevens grundskolebetyg och som senare avgör vilka sökande som tas in. Båda väger lika tungt.


Samarbetar med Danshögskolan

För de elever som söker inriktningen dans, kan det vara bra att nämna att man samarbetar med Danshögskolan. Hit kommer eleverna för att få undervisning då och då. Inom dansen lär man sig jazzdans, modern dans och balett.

   För teatereleverna kan det vara positivt att berätta att Dramaten och andra teatrar varje år söker teaterelever som kan medverka som skådespelare i aktuella föreställningar.

   - De vill gärna ”låna våra elever” till sina produktioner. Vi hade även förmånen att få ha med två av våra teaterelever i TV-serien Kalifat, berättar Carina.

   Teatereleverna utbildar sig i både skådespeleri och regi och man tränar både kropp och röst! I år tre får man skapa egna produktioner!

   Inom musiken har man tre spår att gå; sångare/musiker, singer songwriter eller multimusiker, för de med två huvudinstrument.

   Musikaliskt sett har skolan inriktning mot rock och popmusik. Alla elever läser ämnet musikproduktion, något som blivit mer och mer populärt.


Lokaler på Campus Liljeholmen

Stockholms Estetiska Gymnasium ligger numera i ändamålsenliga lokaler på Campus Liljeholmen, tillsammans med åtta andra gymnasieskolor och tre vuxenutbildningar. Ett charmigt studieområde där känslan av den gamla industriella miljön finns kvar.

   Det estetiska uttryckssättet genomsyrar hela skolan, även i viss utsträckning teorin.

   - Vår vision är att det demokratiska perspektivet skall vävas ihop med de konstnärliga uttrycksformerna. Våra elever skall kunna experimentera med konstnärliga uttryck under sin studietid och även teoriundervisningen bör kunna kopplas ihop med de estetiska formerna, summerar Carina Lepp Persson.

   Hon ser en klar fördel i att man, liksom vid till exempel samhällsvetenskapsprogrammet, har en bred utbildning som innebär att man kan söka vidare vid någon högskola eller universitet, om man inte direkt vill ta ett jobb inom teater, dans och musik.

   - När man läser här blir man högskoleförberedd, men man får draghjälp av sin dans, teater eller musik i studierna. Man lär sig att jobba mot ett mål; att sätta upp en teaterföreställning eller en konsert, vilket är positivt för hur man utvecklas som människa och något man har nytta av, oavsett vad man väljer för yrke i livet!


Stockholms Estetiska Gymnasium

Utbildningar:

Estetiska programmet

Inriktningar: dans, musik, teater och teori


2020-11-05
Dela artikel
Info om öppet hus

Stockholms Estetiska Gymnasium

Tel: 08-709 22 70

Trekantsvägen 3, 117 43 Stockholm

banner image

Sponsrade artiklar

Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Enterprise Magazine använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.

Cookies