Per Holknekt
Från brädan till scenen
Bergqvist Byggnadsservice tar sig vant an stora som små uppdrag. Här har man erfarenhet av olika slags kunder. En av drivkrafterna i företaget är yrkesstoltheten, det poängterar företagets ägare Anders Bergkvist.
– Att göra jobbet ordentligt och alltid komma i tid är en självklarhet för oss. Och det är en ambition som jag tror att våra kunder tydligt märker av. När andra hantverkare kommer försent är vi i tid, menar han.
Det finns principer de håller hårt på, men framför allt så präglas arbetet av en stor portion glädje i grunden. Det här är ett jobb som Anders Bergqvist brinner för och med åren blivit riktigt bra på.
– Visst värmer det när man blir tillfrågad att fortsätta ett uppdrag eller blir uppringd igen, helt enkelt för att kunden känner sig nöjd!
Och uppdragens omfattningar vet egentligen inga begränsningar. Det arbete Bergqvist Byggnadsservice inte kan utföra finns det kompetens för inom nätverket.
– Vi är ett glatt gäng som arbetar tillsammans. Med åren har vi blivit vänner och det bidrar till en extra bra stämning mot kunderna. Den som anlitar mig för en renovering eller reparation i sin fastighet ska känna sig trygg med att jag fixar det. Det kan handla om att renovera en lokal åt en fastighetsägare eller åtgärda något hos en boende i en bostadsrättförening.
Efter 38 år i branschen kan Anders Bergqvist konstatera att seriösa och oseriösa aktörer står sida vid sida.
– Visst kan det vara en djungel för kunden. Min ambition är egentligen väldigt enkel. Jag vill bara vara en riktigt bra och pålitlig snickare.
Sponsrade artiklar
Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.