125040.sofia.distans.bild1

Distansundervisning för barn i Sverige och världen

Undervisning på distans är inte bara bra för barn bosatta utomlands. Även för barn i Sverige, som av olika anledningar inte går i en vanlig skola, är studieformen en passande lösning. Det vet man på Sofia Distansundervisning. Här får varje elev tydliga instruktioner och mål utifrån Lgr-11 anpassade studieplaneringar och en frihet att anpassa studierna utifrån sina egna mål, förmågor och förutsättningar.

Sofia Distansundervisning är en del av kommunala Sofia skola i Stockholm, men är en egen ekonomisk enhet. Distansundervisningen, som sker på uppdrag av Skolverket, började på fyra olika platser i världen och finns i dag på alla kontinenter förutom Antarktis.
– I dag har vi omkring 600 elever runt om i världen. Ungefär hälften av våra elever sitter på en svensk utlandsskola, med en mellanstadielärare som handledare, berättar Ronny Karlsson, chef på Sofia Distansundervisning.
Den andra hälften sitter hemma och har någon av sina föräldrar som handledare. En del elever läser alla ämnen här, medan andra går på en internationell skola och läser enbart svenska för att få gymnasiebehörighet.

Skolan använder sig av kommunikationsplattformen First Class, ett väldigt enkelt och användarvänligt verktyg. Distansundervisningen, som vänder sig till årskurs 6-9, är från början till för barn som är bosatta utomlands. Men även barn i Sverige kan i vissa fall ta del av undervisningen. Det kan bland annat gälla barn som av olika anledningar har problem med den vanliga skolgången, exempelvis barn med olika psykiska eller sociala problem.
– För många barn kan vår skolform vara räddningen, säger Ronny. Det är inte ovanligt att elever som tidigare presterat dåliga resultat eller haft stor frånvaro nu får möjlighet att tillgodogöra sig en fullgod skolgång med hjälp av oss.

Kraven för att beviljas studier i utlandet, vilka är uppsatta av och ska godkännas av Skolverket, är relativt hårda. Men uppfyller man behörighetskriterierna subventioneras kostnaderna rejält med ett statligt bidrag. Föräldrar som är intresserade av distansundervisning till sina barn som är bosatta i Sverige kan inte själva söka till Sofia Distansundervisning, utan ansökan görs via kommunen eller hemskolan som är betalningsansvarig.

– Hos oss äger faktiskt eleverna sin egen tid på ett helt annat sätt än i en vanlig skola, säger Ronny. Eleven väljer själv hur mycket tid den behöver lägga ner på varje ämne för att uppnå sina uppsatta mål. Det gör att våra elever tidigt får lära sig att ta ansvar för sina studier, vilket ger ett stort försprång gentemot andra elever inför fortsatta studier på gymnasiet.
Ronny Karlsson är full av visioner och idéer inför framtiden.
– Jag hoppas att många fler, inte minst i Sverige, får möjlighet att studera med oss. Vi kan faktiskt ta emot hur många elever som helst.

2012-10-29
Dela artikel
banner image

Sponsrade artiklar

Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Enterprise Magazine använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.

Cookies