142064W-bodaskolan

En liten skola med stort hjärta och fokus

Bodaskolan är en liten skola med stort hjärta, som ligger belägen i vackra Älvkarleby Kommun, Skutskär. Skolans rektor, Laila Fältström, har fokuserat på att skapa en lärande organisation med barnet i centrum.

Bodaskolan startade någon gång på 70-talet och består i dag av fritidsverksamhet samt skola med klasserna F-5 med 138 elever. Skolan har uppvisat goda resultat vid nationella prov och det finns all anledning att vara stolt över verksamheten. Många av eleverna bor eller lever nära skolan.


Låg personalomsättning
– Vi är en stabil verksamhet och har en stark gemenskap, berättar en stolt Laila Fältström, som är inne på sitt tredje år som rektor för Bodaskolan. Vi har haft en låg personalomsättning tills för några år sedan, då det började förändras eftersom en del av de anställda gick i pension.


Lärarna fokuserar på att arbeta i projekt, en viktig hörnsten i skolans undervisning för att få alla att känna sig delaktiga.
   – Vi arbetar i olika teman och har precis påbörjat ett projekt om Nobel. Vi har projekt som pågår löpande genom alla årskullar, för att öka läsförståelse och förmåga att kommunicera med varandra. Vi vill att våra elever ska öka sin läsförståelse genom att lära sig att förstå och tänka hur deras tankar styr vad de läser, fortsätter Ulrika Johansson, som är speciallärare.


Lärarna arbetar med fyra olika figurer som fungerar som ett visuellt stöd när de ska lära ut. Det kan handla om spågummor, apor, detektiver eller cowboys.
   – Tekniken ökar förståelsen mellan elever och det gör ingenting att vi öppnar dörrarna, då alla är delaktiga och känner igen sig i detta projekt.
   Alla har samma inlärningsprinciper och förutsättningar.


Alla blir bekräftade
– Detta gör ju också att våra elever lär känna varandra bättre och vi kan väva in flera ämnen i varandra. På sådant sätt ökar inlärningsförmågan väldigt tidigt. Vi ger också elever med särskilda stöd och behov möjlighet till specialundervisning, fortsätter Ulrika.


Bodaskolan är populär och sammantaget känns det som att alla bryr sig om varandra, samtidigt som de vuxna alltid sätter barnet i fokus.
   – Ja, jag tror att vår trivsel beror på att alla känner sig sedda. Det är ingen som är utanför och våra elever är glada, trygga och starka individer. Det är verkligen ett bra betyg. Det råder harmoni på skolan, även som arbetsplats. Bodaskolan har verkligen hjärtat på rätta stället.

2014-11-20
Dela artikel
banner image

Sponsrade artiklar

Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Enterprise Magazine använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.

Cookies