185046 OG1

En skola i nuet som siktar på framtiden

Gymnasietiden är en viktig tid i livet. Utbildning, gemenskap och framtidstro ska gå hand i hand. Odengymnasiet i Örnsberg välkomnar alla!

– Nu är vi plats här i Örnsberg, säger Roland Andersson, rektor på Odengymnasiet. Det är en oerhört positiv stämning och vi har fått en skola som känns mer sammanhållen i och med den här flytten. 


Skolan är liten och familjär och erbjuder eleverna att studera Samhällsvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet, Hantverksprogrammet frisör samt Hantverksprogrammet stylist. Det är en digitalt anpassad skola där studierna bedrivs med e-böcker och andra digitala hjälpmedel. Eleverna erbjuds en egen laptop under studietiden. 


Odengymnasiet har funnits sedan 2012 och skollokalerna har varit utplacerade i Stockholm. 

Eleverna kommer från hela Stockholmsområdet och i och med flytten tar du dig enkelt från T-centralen till gymnasiet på en kvart. Roland berättar att han själv tar tunnelbanan till skolan varje dag. 


Teknikprogrammet är ett universitets- och högskoleförberedande program. Programmet utvecklar dina kunskaper inom teknik och teknisk utveckling samt hållbar utveckling och samspelet människa, teknik och natur. Du läser bland annat matematik, fysik och kemi.


185046 OG2


Samhällsvetenskapsprogrammet har inriktning medier, information och kommunikation.

Programmet är högskoleförberedande och utvecklar dina kunskaper om samhällsförhållanden i Sverige och världen, om samspel mellan individ och samhälle samt hur människans livsvillkor varierar över tid och rum. Du läser bland annat psykologi, filosofi, historia och religionskunskap. I de båda Hantverksprogrammen frisör och stylist ingår ”högskolepaketet” i form av kurser som ger grundläggande högskolebehörighet. 


– Vi har stora förväntningar på våra elever och vi vet att de har potential att lära. Vår målsättning är att samtliga elever ska avsluta gymnasieskolan med behörighet för fortsatta studier. Vår styrka är att vår begränsade storlek gör att vi kan se varje elev. Vi känner våra elever och de känner oss. Vår kultur på skolan är öppen och välkomnande. Mångfald är viktigt och något som vi uppmuntrar. Eleverna ska känna sig hemma här och vi önskar ha en god kommunikation och relation även med föräldrar och vårdnadshavare. 


Roland känner att det är vind i ryggen och han upplever att Odengymnasiet går en stark framtid till mötes. 


– Jag vill utnyttja kraften som finns i den här fantastiska personalgruppen. Vi har fokus på elevernas närvaro och kunskapsutveckling. Odengymnasiet är en organiserad, strukturerad och välordnad skola med fina utbildningar, duktiga pedagoger, god gemenskap och fina elever. Jag säger som politikerna brukar säger, ler Roland. Här finns stora utmaningar och stora förhoppningar! 


2018-10-16
Dela artikel
banner image

Sponsrade artiklar

Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Enterprise Magazine använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.

Cookies