185037 BS1
185037 BS5
185037 BS2
185037 BS1
185037 BS5
185037 BS2

En trygg skola

En trygg skola handlar mycket om att bli både sedd och få stöttning. Att känna att det finns en plats här för mig och jag är en del av gemenskapen, av skolan och av samhället. Brandbergsskolan i Haninge är en trygg skola.

Brandbergskolan i Haninge kommun har en stark och stolt rektor i form av Helen Forsström Norén. 


– Det är den här skolan jag vill jobba på, säger Helen tydligt. 


Skolan har 530 elever. Förra året tog verksamheten emot 98 nyanlända elever. 


– Självklart påverkar detta skolverksamhetens måluppfyllelse när man tittar på statistiken som sådan. Men vi har mycket god måluppfyllelse. Av förra årets nior nådde 80,2 procent gymnasiebehörighet. 


En fantastisk siffra som i sig ändå bara är en siffra i statistiken och Helen menar att den siffran blir ännu finare om man väljer att bryta ned den i ämnen och på individnivå. 


– Vi är duktiga på att jobba riktat på individnivå kring elevernas resultat. Vi följer upp elevernas kunskapsutveckling och har en stark stödfunktion runt våra elever. Vi ser elevens resultat och sätter in de insatser som behövs. 


Brandbergsskolan är en kommunal grundskola i Haninge kommun med verksamhet från förskola till årskurs 9. Här finns även en särskola från årskurs 6-9 samt fritidshem från förskola till årskurs 3. Skolan har tre olika profiler inom musik, media och fotboll. 


Haninges musikklasser erbjuder förutom den normala läroplanen en utökad timplan i musik som ger musik varje dag. Musikklasserna finns från årskurs 4-9 och ger en bred musikalisk utbildning för de elever som vill studera vidare på musikgymnasium, arbeta som professionella musiker eller som helt enkelt bara älskar musik och vill få möjligheten att kombinera det intresset med studier. 


185037 BS4


Mediaprofilen gäller högstadiet, årskurs 7-9. Den här profilen väljer du om du har ett stort intresse av media. Du får arbetat med alltifrån design, videoproduktion, fotografering, ljus och ljud till konserter och kodning. Skoluppgifterna knyts samman med arbetslivet genom workshops med föreläsare från yrkeslivet, samt medverkan i utställningar, tävlingar och YouTube-publiceringar. 


– Förra året vann våra elever reklamtävlingen ”jagvillveta.se”. Ett fint betyg till alla inblandade. Vi har också vår egen ”Kottegala” där alla årskurs nior deltar och nominerar elevernas filmer inom olika kategorier som Bästa film, Bästa ljud- och ljussättning och så vidare. 


Fotbollsprofilen är certifierad av Svenska Fotbollsförbundet och vänder sig till elever i årskurs 4-9 med ett stort fotbollsintresse. Skolan har ett samarbete med IFK Haninge och har haft förmånen att ha ett visst samarbete med Hammarby IF. Fotbollsträningarna är förlagda till förmiddagarna, tre timmar per vecka. 


Fotbollsprofilen är ett mycket uppskattat komplement till det engagemang som eleverna har i sina respektive föreningar. Skolan deltar i turneringar, Skol-DM samt Skol-SM. I våras vann våra fotbollselever i årskurs 5 skol-DM.


185037 BS3


Skolrestaurangen ses som en del i verksamhetens helhet. Här lagas maten från grunden och råvarorna är ekologiska och närproducerade. Skolrestaurangen både nomineras till, eller vinner, Årets Skolmat, som varje år utses av White Guide Junior. 


– Vi har ett mycket starkt kollegialt samarbete och vi fortsätter att utvecklas i det. Det är viktigt för verksamheten att samplanera och samarbete för att vi ska kunna lyfta varje elev. 


Som föräldrar och vårdnadshavare ska du kunna förvänta dig att ditt barn får den stöttning som behövs. Vi har professionella och tydliga lärare som ställer krav på ditt barn och har de verktyg vi behöver för att bedriva varierad undervisning och utmanande undervisning. Vi anser att det är viktigt att även motivera de högpresterande eleverna. 


De har gjort en mycket genomgripande, klok och långsiktig satsning på verksamheten med start 2014. Värdegrunder har förändrats, förhållningssätt och arbetssätt likaså. Den satsningen har gett resultat. 


– Brandbergsskolan är en lugn skola. Eleverna känner trygghet här och vår uppgift nu är att förvalta det samt fortsätta driva det didaktiska arbetet framåt till ännu bättre resultat. 

2018-10-15
Dela artikel
banner image

Sponsrade artiklar

Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Enterprise Magazine använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.

Cookies