152049-BILDBYLINE

Ett förbund för pedagogiskt lärande

Att vara läromedelsförfattare är ett tämligen okänt yrke med stora utmaningar. Få läsare förstår att det ligger många timmars hårt arbete bakom varje lärobok. Det kan dessutom vara svårt att få ersättning för sina skrivansträngningar. Sveriges Läromedelsförfattares Förbund kämpar för att synliggöra sina 1 600 medlemmars arbete och för att förbättra deras villkor.

Det krävs unik kompetens för att skriva läromedel enligt ordförande Wiwi Ahlberg på Sveriges Läromedelsförfattares Förbund, SLFF. Utöver ämneskunskaper måste skribenten kunna tolka svårbegripliga läroplaner och behärska en pedagogisk skrivstil.
  – Jag fylls av ödmjukhet inför det oerhörda arbete som våra medlemmar lägger ner på sitt skrivande, tillägger Jenny Lundström, förbundsdirektör och jurist med upphovsrätt som specialitet.
  Upphovsrätt och författarens ersättningsrätt för sina verk är två av förbundets centrala frågor.

– Vi vann en stor rättslig strid 2008 då våra medlemmars verk publicerades i fulltext för nedladdning på nätet, fortsätter Jenny.
  Utan lön för mödan kommer få att vilja arbeta som läromedelsförfattare i framtiden.
  – Det finns ett samband mellan svenska elevers sjunkande läsförståelse och den minskade läroboksförsäljningen, säger Wiwi, som tillägger att forskare varnar för att vi står inför en utbildningskatastrof i Sverige om vi inte ingriper.
  Ett medlemskap i SLFF ökar möjligheten att påverka politiker och andra makthavare i frågor rörande läromedelsförfattandet och skolvärlden. 

– För medlemskap krävs ett publicerat läromedel, men för de yngre författarna som står inför utgivning av sitt första verk finns en särskild möjlighet att bli tillfällig medlem, säger Wiwi.
  Med det tillfälliga medlemskapet följer dessutom en chans att få hjälp av en erfaren mentor.
  – Det är en insats för att främja återväxt i branschen. För att svenska lärare och elever även i framtiden ska få tillgång till välskrivna läromedel, förklarar Wiwi.

Medlemskapet erbjuder utbyte och gemenskap i ett ofta ensamt skribentarbete. Varje år delar förbundet även ut generösa priser och stipendier till läromedelsförfattare. Som medlem får man bland annat tillgång till en fantastisk skrivarlya innanför Visbys ringmurar på Gotland.
  – Våra årsmöten är oerhört uppskattade och välbesökta, under dessa välplanerade helger erbjuds även hotellboende och inspirerande föreläsningar, berättar Wiwi Ahlberg, som avslutningsvis passar på att välkomna nya medlemmar till det aktiva förbundet.

2015-03-06
Dela artikel
banner image

Sponsrade artiklar

Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Enterprise Magazine använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.

Cookies