Färgstark och populär Väsbyskola

Sedan två år är Christine Akalla rektor för Väsby skola. Det var den dynamiska och färgstarka verksamheten som tilltalade henne att söka sig hit. Här finns utöver skolans allmänna inriktning både musikklasser och undervisning med naturvetenskapligt fokus. Och programmen är mycket populära bland eleverna.

Besökare som anländer till Väsby skola kommer förmodligen mötas av ett gäng glada och tillmötesgående elever. Här tycks det vara kutym att hjälpa utomstående till rätta och atmosfären känns både glad och öppen.
– Man slås verkligen av att klimatet här är trevligt. Våra elever hejar och tar hand om de som är nyanlända. Skolan präglas av sin mångfald och här samlas många olika kulturer, berättar Christine Akalla som sedan två år arbetar som rektor på Väsby skola.
Här bedriver man skolverksamhet från årskurs fyra till nio. Dels finns en allmän inriktning där elever antingen väljer bild eller idrott, dels de populära musik- och scienceklasserna som lockar många elever.
– Till science söker man sig om man är särskilt intresserad av naturvetenskap. Där har vi lagt in extra NO-klasser och -labbar. Studiebesök är också något vi satsar stort på. Musikklasserna å andra sidan söker man till redan i årskurs tre och där är framträdanden en viktig del, antingen här på skolan eller i andra sammanhang, säger Christine.

Oavsett inriktning finns det på Väsby skolan en tydlig ambition att aktivt arbeta med det svenska språket – oavsett ämnesområde.
– Eftersom det här är en mångkulturell skola är det viktigt att arbeta med just språket så mycket vi kan. I övrigt står det positiva ledarskapet i fokus, säger Christine.
Här uppmuntras det bra och man arbetar utifrån ett tänk kring normer och konsekvenser snarare än strikta regler.
– Vi tror på att lyfta fram det positiva, då utvecklas våra elever som bäst. Och att arbeta utifrån normer som eleverna förhåller sig till är betydligt mer givande än att staka upp hårda regelverk som känns negativa.
Så hur har de första två åren på Väsby skolan varit för den nya rektorn?
– Helt klart över förväntan. Det här är en fantastisk skola!
2012-12-14
Dela artikel
banner image

Sponsrade artiklar

Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Enterprise Magazine använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.

Cookies