Polis Emma - krönika
Kan jag snälla få prata med dig igen, för du va så bra att prata med.
Nyligen slog totalrenoverade Restaurang Elvira upp sina portar. Restaurangen har huserat i många år på Dalgången 13, men det var när Leif Sund nyligen tog över som den fick sig en rejäl uppfräschning. Här har man bevarat lokalens ombonade atmosfär och samtidigt introducerat nya inslag. Konceptet stavas bredd. Det ska finnas mat för alla och tyngdpunkten ligger i det thailändska köket.
– Vi vill kunna erbjuda en bredd av maträtter som håller hög kvalitet. Thaimaten kombineras med grillrätter och sallader med inslag av så väl entrecote som lax. De goda såserna är lite av en specialitet och allting grillas på vår gasgrill, säger Leif.
I Restaurang Elviras lokaler ryms det lilla formatet med höga ambitioner. Restaurangens något undanskymda och mysiga miljö lockar till en gemytlig middag baserad på riktigt bra råvaror. Och den som vill ta del av köket på sin egen tillställning kan anlita Elviras catering.
– Grunden för all bra mat är bra råvaror. En fräsch grund är utgångspunkten för såväl restaurangens mat som vår cateringverksamhet. Till sommaren kan man njuta av mat och dryck i vår uteservering eller varför inte hembakad äppelpaj och gott kaffe, säger Leif.
Sponsrade artiklar
Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.