Golfklubben för alla

Haninge golfklubb bildades 1985 och är känt för att vara en plattform för bra spelare. ”Vi har en bra idrottstradition och en miljö som skapar bra träningsmöjligheter”, säger Viktor Gustavsson, golftränare och klubbens sportchef.

141031-haningeGKHaninge Golfklubb andas mångfald. Här är den yngsta spelaren fyra och den äldsta 80 år. Klubben har även ett samarbete med golfgymnasiet på Fredrika Bremergymnasiet och är inne på sitt femte år. Under vinterhalvåret tränar eleverna sina färdigheter i Haninge golfhall och under vår och sommar är det Haninge Golfklubbs bana som gäller.
    – Haninge är en fantastiskt bra klubb, det är glada människor och inget snobbigt. Det är en idrottsklubb och vi har träningsprogram för alla golfare, året runt. Vi utesluter ingen! säger Viktor Gustavsson.
    – Det står till och med i våra stadgar att vi är en idrottsklubb. Det är drivkraften som gör att vi är där vi är i dag, säger Anders Westerling som har varit med i klubben sedan i slutet av 80-talet och suttit med i styrelsen i tio år.

Numer är Anders Westerling också klubbchef.
    – Det är som att komma hem. Här är man tillsammans med den kärna av 400–500 medlemmar som varit med sedan man själv startade och nu också med de nya generationerna – våra barn och till och med barnbarn, säger han.
    Att arbeta för att bevara klubbens sportsliga del, eller klubbens kärna som Anders själv kallar det, är en självklarhet. Att få ekonomin att gå runt och hålla banorna i fint skick är ytterligare två utmaningar som både han och styrelsen kommer att arbeta med.

Klubbens tekniska utrustning är något utöver det vanliga.
    – Vi har allt av det man behöver vilket innebär att våra spelare eller golfgymnasiet inte behöver åka någon annanstans. Ingen i Sverige har bättre eller mer komplett utrustning, därav får vi bättre spelare som tränar här, menar Viktor Gustavsson som har investerat i utrustningen för att kunna satsa på de spelare som han tränar.

För att kunna erbjuda spelarna att utveckla spelandet än mer har Haninge Golfklubb satsat på en 100 kvadratmeter stor träningsstudio där utrustning kan provas ut.
    – Den är även för medelgolfarna, inte bara elit och juniorer. Med rätt utrust­ning blir man bättre och tycker det är roligare, då håller man sig kvar i golfen, säger Viktor Gustavsson som har ägnat sig åt golf på proffsnivå och menar att hårt arbete är en förutsättning för att bli bra inom sporten.

2013-12-29
Dela artikel
banner image

Sponsrade artiklar

Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Enterprise Magazine använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.

Cookies