205019_03
205019_02
205019_01
205019_03
205019_02
205019_01

Gymnasieskola som ligger rätt i tiden

På NTI Gymnasiet lägger man stort fokus på att eleverna ska trivas samtidigt som de också ska få de bästa förutsättningar för framtiden. Här erbjuder de sina elever moderna utbildningar inom både energi och teknik, som leds av kunniga och drivna lärare.

För den som är intresserad av programmering, teknik, datorer, installation och nätverk är NTI Gymnasiet helt rätt plats.

På NTI Gymnasiet i Kristianstad finns teknikprogrammet med inriktning mot media samt el- och energiprogrammet, som ger behörighet som IT-tekniker. Båda dessa program är högskoleförberedande, vilket kan komma att ha stor betydelse för många elever.

   – Att våra program är högskoleförberedande är viktigt för oss då vi vet hur svårt det är för 16- till 17- åringar att veta vad de vill göra i sitt kommande arbetsliv. Därför vill vi att man ska få chansen att läsa vidare på högskola efter utbildningen hos oss, säger Dalila Adilagic som är rektor.


Bra sammanhållning

På skolan som är av det mindre slaget, går omkring 130 elever, vilket ger en bra sammanhållning och vi-känsla.

NTI Gymnasiet är en del av en stor koncern, som besitter lång erfarenhet och har ett stort antal skolor i såväl Sverige som utomlands. 

  – På skolan har man lagt stort fokus på att eleverna ska ha det så bra som möjligt under sin gymnasietid. Bland annat arrangerar de små hjälpgrupper, där elever i årskurs tre hjälper elever i årskurs ett och två, vilket ger ett stöd till de yngre samtidigt som det bildas gemenskap på skolan. Vi är väldigt måna om våra elever och stöttar dem så mycket som möjligt för att de ska lyckas, säger Dalila.


Projekt för att förbättra miljön

Dalila började jobba på NTI Gymnasiet som engelska- och svenskalärare 2018 och har sedan dess varit drivande i ett projekt som syftar till att förbättra miljön för både elever och lärare, vilket har lett till att man idag har ett fint klimat på skolan.

   – Vi har alla gjort ett fantastiskt jobb med detta och jag vill poängtera att det är ett teamwork av alla inblandade som har gjort detta möjligt. Vi har uppnått våra mål, då eleverna vill vistas på skolan, delta i undervisningen och känner sig trygga.
Studiemotiverade och självgående

Teknikprogrammen innehåller många tyngre ämnen som ofta kräver att eleverna är studiemotiverade och självgående. På skolan har eleverna också stöttning och hjälp av studiecoacher.

   De elever som söker sig till skolans teknikutbildning får ta del av en modern linje där de lagt fokus på programmering inom appar, hemsidor och robotar.

   – Vi ser att många elever växer som personer tack vare den gedigna utbildning som vi har och att eleverna ofta får fina reaktioner när de kommer ut i arbetslivet.

   På skolan arbetar en lärarkår som både är erfarna och har ett starkt driv, något som smittar av sig till eleverna.

   – Det viktigaste för lärarna  är att de förstår att relationell pedagogik är otroligt viktigt och hur man skapar goda relationer till eleverna. Naturligtvis ska lärarna vara kompetenta inom sina ämnen men det är otroligt viktigt med de andra bitarna också.

   Dalila berättar att många av de elever som tagit studenten på NTI Gymnasiet väljer att studera vidare och har kommit in på sina högskoleval, medan de som valt att inte studera vidare istället har fått jobb.


Inlett samarbete med Stockholmsföretag

   Skolan ligger hela tiden i framkant och har nyligen inlett ett samarbete med ett företag i Stockholm som jobbar med programmering och som eleverna i framtiden ska få besöka.

   – Just nu är det lite svårt med Corona restriktionerna som råder men planerna finns och det kommer att sättas i verk så snart vi kan.

   På skolan kommer elever med olika bakgrund, däribland ensamkommande barn utan familj, något som skolan observerar och stöttar.

   – Även om de har bra förmyndare är vårt mål att finns där och se till att sprida glädje, vilket vi hoppas ger våra elever en bra dag. Vårt mål är att eleverna verkligen ska trivas och tycka att det är kul att gå till skolan. Det är också något vi ofta får höra av våra elever, vilket är det bästa betyget man kan få som skola, avslutar Dalila.


Öppet hus:
26 november kl 17-19
4 februari kl 17-19
6 maj kl 17-19

Länk till anmälan och information: https://www.ntigymnasiet.se/kristianstad/oppet-hus/


Digitala minimässor:
13 november kl 13:00
4 december kl 13:00
11 december kl 13:00

Streamas live från: https://www.facebook.com/ntikristianstad

 

2020-11-06
Dela artikel
Intresseanmälan

NTI Gymnasiet

Tel: 044-20 59 80

Västra Vallgatan 2, 291 31 Kristianstad

banner image

Sponsrade artiklar

Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Enterprise Magazine använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.

Cookies