”Kunskap ger förståelse”

Att kunskap gör skillnad är riksförbundet Attentions fasta övertygelse. Sedan millenniumskiftet företräder de personer med neuropsykiatriska diagnoser och deras anhöriga. De utbildar också skolor, företag och allmänhet för att sprida kunskap om ämnet. På så vis öka förståelsen för de 13 500 medlemmarna. Neuropsykiatriska funktionsnedsättningar berör många!

– Att hjälpa och stödja våra medlemmar är vår stora drivkraft, säger Attentions ordförande Ann-Kristin Sandberg. Bland våra medlemmar finns framför allt de som har diagnoserna Asperger, ADHD, OCD, Tourettes syndrom och dyslexi, men här finns också många andra diagnoser.


Attentions erbjuder skräddarsydd utbildning för olika målgrupper. Som företag kan man välja att utbilda hela verksamheten eller några få utvalda. Då lyfter man exempelvis hur arbetssituationen kan anpassas efter en person med funktionsnedsättning. Även för skolan finns kurser i syfte att öka förståelsen.
   – Vi har metodkurser som är lösningsorienterade, men även kurser som är mer grundläggande där vi beskriver vad de olika diagnoserna innebär och vilket stöd som efterfrågas. Oavsett vad vi gör är kunskapsspridningen en av grundpelarna i vår verksamhet.


Mycket har hänt sedan starten för 14 år sedan. De neuropsykiatriska diagnoserna har gått från skuggan in i rampljuset. Ständigt presenteras nya forskningsrön. Attention har ett kunskapsråd bestående av forskare och experter som är vägledande i olika knäckfrågor.
   – Det är häftigt att se den inneboende kraften i vår organisation. Framför allt är det medlemmarna som hjälper oss formulera ett relevant budskap utifrån deras personliga erfarenheter.

2014-10-31
Dela artikel
banner image

Sponsrade artiklar

Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Enterprise Magazine använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.

Cookies