Mercedes Murat
Konstnären som balanserar känslofylld konst med hårt fysiskt arbete.
Svantes Vilt & Bär är ett riktigt familjeföretag som drivs av far plus söner. Ägaren Svante Renberg arbetade på fabriken där Svantes Vilt & Bär i dag är inhyst redan från starten 1969 då ”Lapp-Simon” öppnade och kom senare att starta eget.
– Han slaktade och förädlade kött i liten skala och åkte runt till olika marknader och sålde. När fabriken han arbetat på gick i konkurs blev han erbjuden att hyra den av kommunen, berättar sonen Andreas Renberg som kom in i verksamheten 2005.
Verksamheten, som tidigare hade gått dåligt, blev en expanderande succé efter Svantes övertagande. Det är den lyckade kombinationen av tradition, känsla och kunskap som är anledningen till framgångarna.
– Vi siktar alltid på att ha hög kvalitet och nöjda kunder. Man får inte hög kvalitet om man inte har det i alla led och en av våra fördelar är att vi har hela kedjan själva. Vi köper in renarna själva, vi har egna bilar som transporterar dem och sedan slaktar, styckar, förädlar, paketerar och säljer vi själva. Vi har kontroll över hela flödet, säger Andreas.
Denna kontroll gör också att hela flödet genomsyras av en respekt för yrket och djuren. Att låta djuren få en avstressad miljö med tillgång till foder och vatten innan slakt är viktigt för Svantes Vilt & Bär, både ur ett etiskt och kvalitativt perspektiv. Vill man avnjuta dessa råvaror, som både är ekologiska, klimatsmarta och naturliga, kan man med fördel besöka fabriken för att investera i något av det bästa man kan göra en måltid på. Men Svantes Vilt & Bär finns också i saluhallar i såväl Stockholm som Göteborg.
Sponsrade artiklar
Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.