EM_styrkeboxen_02
3 min lästid

Så vill Styrkeboxen Fitness Center förändra synen på träning i Åsa

På Styrkeboxen Fitness Center i Åsa har träning fått en ny betydelse. Från skivstänger till konditionsmaskiner, blandar traditionell och funktionell träning för att ge medlemmarna en upplevelse bortom det vanliga. "För oss är det viktigaste att må bra och ha roligt", säger Nathan Stainer, en av ägarna.

Träningsformer som passar alla 


I Åsa står en byggnad som blivit en samlingsplats för träningsentusiaster från hela området: Styrkeboxen Fitness Center. Det är inte ditt typiska gym. Med ett fokus på funktionell träning, strävar Styrkeboxen efter att ge sina medlemmar en träningsupplevelse som speglar livets utmaningar och variation. Namnet "Styrkeboxen" motsvarar en kombination av styrketräning och crossfit. 
- Crossfit innebär att man tar det bästa från olika träningsformer och sammanflätar dem till en träningsform där kroppen utvecklas och utmanas på ett naturligt sätt, förklarar Jeanette Wiktorsson, som driver gymmet tillsammans med Nathan Stainer.


Vi ville att folk skulle förstå vad träning kan göra för välbefinnandet, särskilt när det utövas regelbundet över tid. Det tar tid att se resultat, och vi vill att våra medlemmar ska förstå det och ha tålamod, säger Nathan. 


Medlemmarnas ålder varierar från 8 till 80 år, och varje träningspass anpassas efter individens behov. 


- Många tror att de inte kan delta i gruppträning, men det är bara att sänka ribban och ta det i sin egen takt. Det är viktigt att lära känna sina begränsningar och att utmana dem, säger Nathan. 
Ett gym som formas av medlemmarna


Nathan har alltid varit passionerad vad gäller träning. Efter ett par avbrott i sitt träningsliv, drev en stark önskan att ha sitt eget gym honom till att leta efter den perfekta lokalen. 


- Det tog oss år att hitta rätt plats, men när vi väl gjorde det, visste vi att det var meningen, säger han. 


Den utrustning som används på Styrkeboxen Fitness Center är av högsta kvalitet, tillverkad av det svenska märket Eleiko, känt för sina skivstänger gjorda av svenskt stål. 


- Kvalitet är viktigt för oss. Vi vill ha det bästa för våra medlemmar, säger Jeanette. 


Men, Styrkeboxens utveckling har inte kommit utan utmaningar. 


- Kostnaden för lokalerna är inte rimlig, och många företag kämpar med detta i dagsläget, förklarar Jeanette. 
Med drömmar om att expandera och nå ännu fler människor, är Jeanette och Nathan fast beslutna att fortsätta sin resa.


- Våra medlemmar inspirerar och motiverar oss att fortsätta, säger Nathan med ett leende. När jag ser dem ge allt driver det mig att göra detsamma.

2023-10-20
Dela artikel
banner image

Sponsrade artiklar

Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Enterprise Magazine använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.

Cookies