Andréa Brändström
Vinnare av Hela Sverige Bakar 2017.
Det var en fascination för ljudets rörelse som väckte Jonas Hårds intresse för akustiktak. Den gladaste kunden minns han från en förskola i Hässelby.
– Där gick vi in och isolerade både väggar och tak för att skapa en bättre ljudnivå i deras samlingsrum. Resultatet blev oerhört bra.
Flog takentreprenader står på två ben: akustiktak och tätskikt.
– Min pappa tog över firman 2002 och efter ett år kom jag in. Först var jag montör och sedan gick jag in som delägare. I dagsläget har vi varsitt ansvarsområde där pappa sköter tätskikten och jag akustiken.
Tätskiktskunderna är mycket betydelsefulla för Flog Takentreprenad. Samtidigt ser Jonas Hård en möjlighet att utveckla akustikverksamheten.
– Skolor, sjukhus och kontor är den sortens lokaler där akustiktak är attraktiva. Samtidigt ser jag en stor marknad i den privata sektorn. Jag tror mycket på att introducera akustiktak i lägenheter som i dagsläget har en väldigt hög ljudnivå. Tänk dig att komma hem till ett lugn där du inte hör fläktens surr eller oväsendet från gatan.
När det kommer till tätskikt har också den verksamheten sina specifika kunder. Det är en teknik som lämpar sig väl för låglutande tak men en maximal lutning på tio grander.
– Vanliga kunder är villor och industrier, på rätt ställe vågar jag påstå att livslängden kan uppgå till femtio år.
Sedan Jonas Hård steg in som delägare 2009 har han siktet på att växa. Bara mellan de senaste två boksluten har personalstyrkan fördubblats.
– Det är spännande att se hur marknaden utvecklas. Just nu håller tillverkarna på att ta fram tak som estetiskt sett skiljer sig mycket från de vi är vana att se.
Sponsrade artiklar
Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.