165088 HS1
165088 HS
165088 HS1
165088 HS

''Våra elever är Tierps framtid''

På Högbergsskolan i Tierp har ”ogiltig frånvaro” bland eleverna minskat med 50 procent under det senaste året. Framgångarna kan förklaras med satsningar på kvalitet, samverkan och trygghet för alla. Dessutom driver skolan en rad ambitiösa projekt som bidrar till att sätta Tierp på kartan.

Tillförordnad rektor Carina Rudolph Lundberg kallar Högbergsskolan för ”en riktig skola”. 


– Min upplevelse när jag kom hit för drygt två år sedan var att skolan sticker ut med sin varma och välkomnande miljö, berättar hon. 


Som besökare förstår vi direkt vad hon menar. Lokalerna är fina, människorna vänliga och här finns både ett trivsamt bibliotek och en mysig cafeteria – något som långtifrån är en självklarhet i dagens skolor. Också personalstyrkan kännetecknas av bred kompetens. Här arbetar utöver pedagoger också bland annat kurator, speciallärare, skolsköterska och studie- och yrkesvägledare(SYV).


– Vår bredd ger lärarna möjlighet att fokusera på sina faktiska uppgifter, konstaterar Carina stolt. 


På denna gymnasieskola finns flera högskoleförberedande program och yrkesprogram, samt gymnasiesärskola och introduktionsprogram för de elever som saknar behörighet. En annan del av verksamheten är vuxenutbildningen, som ligger under samma tak. 


Då samverkan är ett viktigt fokusområde på skolan finns ett etablerat samarbete mellan gymnasiets yrkesprogram och yrkesutbildningar för vuxna, berättar rektorn.  


– Jag brukar säga att här finns flera olika verksamheter, eller öar, men mellan dessa har vi väldigt fina broar, ler hon. 


Samarbetssatsningen innefattar även arbetslivet. Genom kontakter med näringslivet vill man ge alla elever en inblick i deras framtida arbetsliv, oavsett om de valt ett yrkesprogram eller ett högskoleförberedande program. 


Industritekniska programmet, Naturvetenskapsprogrammet och Teknikprogrammet medverkar i Teknikcollege, en kvalitetsstämpel som främjar samarbete med näringslivet och leder till praktik, sommarjobb eller arbete för elever efter examen. 


Nu till hösten hoppas skolan även bli certifierade i Vård- och Omsorgscollege.


På yrkesprogrammen är praktiken från början en naturlig del i lärandet, men Högbergsskolan satsar ändå mycket på att erbjuda dess elever bästa möjliga förutsättningar. Skolan är aktiva i UF och yrkestävlingar, dessutom erbjuds eleverna utlandspraktik. 


– Yrkesutbildningarna är viktiga, både nu och i framtiden, säger Carina. 


Man fokuserar också mycket på elevhälsa. Projektet mot ogiltig frånvaro har, som redan konstaterats, gett fantastiska resultat. För att skapa trygghet är det viktigt att fånga upp behoven hos eleverna redan i ett tidigt skede, menar Carina.


– Våra elever är Tierps framtid. 

2016-11-07
Dela artikel
banner image

Sponsrade artiklar

Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Enterprise Magazine använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.

Cookies