EM_223_F45_Beckham
3 min lästid

F45 Training gör succé i Sverige

F45 Training med partners som bland annat Mark Wahlberg och David Beckham i spetsen har nått stora framgångar med sina träningsstudios världen över. Nyligen slog de för första gången upp dörrarna i Sverige, med en träningsstudio i Göteborg och nu tar de sikte på Stockholm.

F45 Training såg dagens första ljus i Australien 2012 och man kan inte kalla det annat än en framgångssaga. De är en av de snabbast växande franchisekoncepten inom träning och finns idag i över 60 länder och har satt över 2 000 studios på kartan. 


Själva kärnan i konceptet gör dem unika, dels för att de erbjuder 45 minuters högintensiva träningspass i grupp, vilket resulterar i att medlemmarna inte behöver avsätta lång tid men ändå får ett ordentligt träningspass. Men också för att det på alla studios råder en familjär känsla och att varje studio har tränare med erfarenhet och som är duktiga på att coacha i grupp. Det gör att medlemmarna får en speciell gemenskap men även motivation till sin träning. 

I koncernen finns tunga namn, då skådespelaren Mark Wahlberg och den tidigare fotbollsstjärnan David Beckham gick in som partners för några år sedan. Unik sammanhållning inom F45 Training

Under våren kom F45 Training till Sverige för första gången, då franchisetagarna Jay Clark och Gareth Evans öppnade en studio intill Järntorget i Göteborg. Studion som är belägen på markplan har en yta på drygt 320 kvadrat och har sedan starten blivit en omtyckt plats för många träningssugna människor. Till F45 i Göteborg kommer människor i alla åldrar, såväl unga som gamla. I varje klass deltar mellan 10 och 25 personer. 


– Alla tränar tillsammans och det är coolt att se. Det finns en speciell sammanhållning inom F45, där medlemmarna som kommer in delar erfarenheter och växer inom sin träning. Jag säger inte var människor ska träna eller att de ska byta studio men om de vill ingå i en grupp med sammanhållning och få bra resultat av sin träning så är det här rätt ställe. Vi vet vad vi gör och vi gör det också bra, menar Jay.Stockholm blir nästa anhalt

Då den nya studion tagits emot väl av träningssugna människor som vill utöva funktionell träning, satsar de nu på nästa stad och denna gång i Stockholm. 


– Så snart vi har hittat en lokal kommer vi att köra och vi räknar med att kunna slå upp dörrarna i början av nästa år. Vi har också planer på att öppna en till studio här i Göteborg, säger Jay. 

Att studion i Göteborg har nått stora framgångar på kort tid tror Jay beror på den personliga känslan som råder. 


– Vi känner våra medlemmar och jag tror att det är den personliga känslan som utmärker oss. Det är inte alla gym eller studios som har den. Vi ger så mycket tillbaka till våra medlemmar. På samma sätt som det finns kärlek inom en familj så finns det kärlek här, då det finns en stark, familjär känsla, avslutar Jay. 2022-09-20
Dela artikel
banner image

Sponsrade artiklar

Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Enterprise Magazine använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.

Cookies