Hege Bläcker
Bilfantast, influencer och en av Lidköpings mest framgångsrika företagare.
Än i dag handlar ABF Södertälje-Nykvarn om fortbildning. Studieförbundet är regionens främsta aktör när det kommer till danskurser som vänder sig till både barn, ungdomar och vuxna. Många åker långt för att delta i danstillfällena hos Jam Dansstudio på Lovisinsgatan 3 i Södertälje, och i dagsläget har ABF Södertälje-Nykvarn 700 deltagare per termin på dessa kurser. Streetdance, feminine vibe och breakdance är bara några exempel på den breda repertoaren.
Under hösten invigs ABF:s nya musikhus – världsmusikshuset i Järna. Detta kommer bland annat att rymma en inspelningsstudio där alla har möjlighet att spela in sin egen skiva.
– Det kommer att finnas utrustade replokaler att hyra och även tomma lokaler där man kan ha med egna instrument, berättar ombudsmannen Susanne Söderling.
Det faktum att olika sorters musik ryms inom husets väggar, exempelvis hiphop, house och musik med influenser från mellanöstern, skapar möjligheter att lära känna olika människor.
Musikhuset Spinnrocken inne i stan är fortfarande en plats där man kan lära sig, ta del av och skapa egen musik.
Här finns ett brett kursutbud och deltagarna är mer än välkomna att starta egna studiecirklar. För personer med annan etnisk bakgrund än svensk finns bland annat språkcirklar med fokus på svenska språket.
– Vi har 250 personer som deltar i språkcirklar på olika nivåer och 80 procent av dem är mellan 20 och 40 år, berättar Adnan Can, som ansvarar för den interkulturella enheten och är övertygad om att cirklarna, mötet mellan människor och samtalet som uppstår, bidrar till demokrati.
Sponsrade artiklar
Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.