185006 SG8
185006 SG7
185006 SG3
185006 SG2
185006 SG8
185006 SG7
185006 SG3
185006 SG2

Direkt ut i arbetslivet

När man pratar gymnasieutbildningar i skola och samhälle idag är det väldigt mycket fokus på de teoretiska programmen. Yrkesprogrammen behöver lyftas. De möter de behov som finns på den svenska arbetsmarknaden.

– Det som händer på Sågbäcksgymnasiet är att du får en bra utbildning och kommer direkt ut i arbetslivet, säger rektor Peter Lilliu. Vi ska vara bäst på yrkesutbildningar i Stockholm. 


Sågbäcksgymnasiet är ett yrkesgymnasium i Huddinge, söder om Stockholm. En skola med yrkesprogram inom bygg, måleri, fordon, omsorg och hälsa samt restaurang och turism. Minst 15 veckor av utbildningstiden sker på en arbetsplats (APL – arbetsplatsförlagt lärande). I lärlingsprogrammen är den tiden 50 procent av utbildningstiden. 


– Tittar man på de program vi har på skolan, så är det branscher som skriker efter folk. Det ligger för mycket fokus på de teoretiska gymnasieprogrammen när eleverna ska fortsätta studera efter grundskolan och jag önskar att yrkesprogrammen lyfts fram bättre. Det finns en liten snedvriden bild av de här programmen och vi kan förändra den bilden. 


Är du elitidrottare inom basket, fotboll och ishockey erbjuder Sågbäcksgymnasiet Nationella idrottsutbildningar, NIU. Som elev söker du till ett av de nationella programmen och väljer kurser som ger till möjlighet att fortsätta bedriva din elitsatsning under studietiden genom att schemalägga din träning även under skoltid. 


De ungdomar som behöver komplettera sina betyg för att bli behöriga till att söka ett av de nationella programmen på gymnasiet, eller förbereda sig för annan utbildning eller för arbete, har fem olika inriktningar att välja på under Introduktionsprogrammen. Din studie- och yrkesvägledare på grundskolan hjälper dig att söka till dessa program. 


Gymnasiesärskolan riktar sig till ungdomar som gått ut grundsärskolan, eller tillhör målgruppen, och utbildar inom hotell, restaurang och bageri. 


185006 SG6


– Vi har en mycket stark och spännande resursverksamhet på gymnasienivå, Klippan, som jobbar i ett ”mindre sammanhang”, berättar Peter. Den riktar sig till dig som saknar behörighet till ett nationellt program. Utbildningen är individanpassad och lärarna finns nära till hands för eleverna i en mycket lugn och samlad studiemiljö. På Klippan kan du kombinera studier i grundskoleämnen med praktik eller arbete. Verksamheten finns i egna lokaler i Flemingsbergsdalen. 


Sågbäcksgymnasiet erbjuder alla sina elever att läsa högskolepaketet för att få full behörighet att studera vidare efter avslutat gymnasietid.


– Idag är det något vi erbjuder eleverna – vi pratar om att det i framtiden kanske inte ska förbli ett val utan en fast del i programmen. Jag tror vi vinner på att få dessa utbildningar att bli högskoleförberedande. 


Den som lyssnar på den svenska arbetsmarknaden idag förstår att det är branscher där ute som skriker efter utbildad personal. Det råder missuppfattningar både vad gäller lönenivåerna och karriärmöjligheterna inom dessa yrkesbranscher, menar Peter. 


185006 SG10


– Idag är många inriktade på att studera inom yrken där de upplever att pengarna finns. Du kan absolut tjäna pengar inom yrkesbranschen. Framför allt för att det finns hur många jobb som helst. Du har alla möjligheter i världen att komma upp i samma löneutveckling via en yrkesutbildning. Våra elever är ofta driftiga ungdomar som startar företag och vi behöver det i vårt land. Vi behöver folk som är engagerade. Är du motiverad och vill jobba med det du är utbildad inom har du stora möjligheter till ett jobb när du avslutar dina studier hos oss. 


Sågbäcksgymnasiet är en skola där relationerna odlas och vårdas. Eleverna ska känna att de kan utvecklas till trygga personer som är redo för ett arbetsliv och att vara en del av vuxensamhället. Att det finns en plats för alla samt att tryggheten och styrkan finns att ta den platsen. Målet med studietiden på gymnasiet är kristallklar – alla som lämnar skolan ska kunna antingen studera vidare, få ett jobb eller starta eget företag. Du blir sedd på skolan, och lyssnad till. Som elev behöver du visa vilja och engagemang. 


– Det finns en atmosfär här som jag inte har upplevt på någon annan skola. 

Det finns grundläggande egenskaper i skolan att verksamheten vill någonting. Vi går verkligen in för elevrelationen – och vi har den. Vi arbetar otroligt mycket med utveckling av och stöd till våra elever, avslutar Peter. 

2018-10-12
Dela artikel
banner image

Sponsrade artiklar

Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Enterprise Magazine använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.

Cookies