155076 SLK
155076 SLK0
155076 SLK
155076 SLK0

En gång Lotta alltid Lotta

Känner du till Svenska Lottakåren? Det är en anrik och väldigt aktiv organisation som arbetar intensivt med att rekrytera och utbilda kvinnor för samhällets krisberedskap och militära uppdrag. Att vara med och bidra till Sveriges säkerhet är drivkraften bakom det stora engagemang vilket kännetecknar kvinnorna som är medlemmar i organisationen.

Svenska Lottakåren bildades 1924. Redan från början har ett huvudsakligt uppdrag varit att stödja Försvarsmakten med förstärkningspersonal. Ett uppdrag som i dag även innefattar stöd till samhällets krisberedskap, till exempel som stabsassistent i Jordbruksverkets krisorganisation.


I dag har Lottakåren drygt 4 800 medlemmar fördelade på landets över 100 lokala lottakårer. Kärnan i organisationen är utbildning, samhällsintresse samt att informera Sveriges befolkning om varför vi behöver ett försvar.
   – Det handlar ytterst om att försvara och skydda de värden vår demokrati står för, förklarar Barbro Isaksson, rikslottachef.


Ett medlemskap i Lottakåren innebär många fördelar.
   – Våra lottor uppskattar särskilt föreningslivet och gemenskapen, glädjen och kunskapen som det medför, säger Heléne Rådemar, generalsekreterare.


Många unga medlemmar har fått attraktiva tjänster inom försvaret och det privata näringslivet tack vare sitt engagemang i Lottakåren.
   – Själva engagemanget i en förening är något som värderas högt i arbetslivet och som lotta har de dessutom genomgått ledarskapsutbildning, säger Barbro Isaksson.


Omvärlden och därmed behoven av frivilligresurser har ändrats sedan 1924, men Lottakåren fortsätter att hitta nya möjligheter att utvecklas som organisation för att bidra till ett säkrare och tryggare samhälle.
   – I samarbete med bland annat Fryshuset arbetar vi aktivt för att informera kvinnor med utländsk bakgrund om Lottakåren och vi ser det som oerhört värdefullt för vår utveckling som organisation att våra medlemmar kommer från vitt skilda förhållanden, säger Heléne Rådemar.


Om tio år siktar man dels på att en föryngring av organisationen har skett genom ett ökat antal unga medlemmar och dels på att hela Sveriges befolkning ska känna till Svenska Lottakåren – både organisationens värderingar och arbete.
   – För oss är det ett realistiskt mål. Våra medlemmar arbetar intensivt som ambassadörer i samhället och tillsammans med vårt övriga arbete kommer det att ge resultat, avslutar Barbro Isaksson.

2015-08-26
Dela artikel
banner image

Sponsrade artiklar

Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Enterprise Magazine använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.

Cookies