125080.grimsta.skolan.bild1

Här utvecklas unga till sin fulla potential

Johnny Wahlund är officer i grunden. Men intresset för pedagogik och ledarskap som fick honom att för 15 år sedan påbörja en ny yrkesbana. Som nytillträdd rektor för Grimstaskolan i Upplands Väsby vill han utforma en skola som ska erbjuda något för alla elever, oavsett intresseområde.

På Grimstaskolan i Upplands Väsby samlas den här terminen 380 elever, en engagerad personal och nytillträdde rektorn Johnny Wahlund. Det här är en skola där visionen är komplicerad och samtidigt väldigt enkel. Mottot är ”alla i mål”.
– Min utgångspunkt är koncis och handlar om att alla våra elever ska nå sin fulla potential. Skollagen och läroplanen är skriven så att alla elever i grundskolan kan få godkänt, vilket även internationell forskning pekar på. Min övertygelse är att alla kan, säger Johnny Wahlund.

Även om grundtanken är enkel är det flera delar som gemensamt ska skapa rätt förutsättningar för eleverna. Bland annat ska ämnesutbudet inom elevens val breddas. Grimstaskolan har tidigare haft en idrotts- och hälsoinriktning, det vill Johnny vidareutveckla.
– Jag brinner starkt för idrott men förstår också att det finns elever som har helt andra intressen. Även de ska få möjlighet att trivas och växa. Därför vill jag på sikt utveckla skolans inriktning till att erbjuda sådant som kurser i kosthantverk, bild och design, samt fördjupning och förstärkning i exempelvis svenska och matematik.

Det är dynamiken i skolans värld som tilltalar den nye rektorn. Och det stora intresset för pedagogik och ledarskap har vuxit i takt med växande erfarenheter.
– Att arbeta i skolan är otroligt givande. Jag vill göra det möjligt för våra ungdomar att växa och utvecklas, var och en på sitt eget vis.
2012-10-31
Dela artikel
banner image

Sponsrade artiklar

Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Enterprise Magazine använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.

Cookies