141110-ISGR
141110-ISGR2
141110-ISGR
141110-ISGR2

Internationell skola med hela världen som upptagningsområde

Undervisning på engelska ger eleverna en bra grund för fortsatta studier utomlands. Genom att läsa utifrån en internationell läroplan (IB) vid Göteborgsregionens internationella skola finns möjligheten att hoppa in på en ny skola, oavsett när på terminen och var i världen man befinner sig, det berättar en av skolans rektorer Maria Lindberg.

– För de elever som går IB har vi skyldighet att ha intagning året runt. De ska kunna hoppa in mitt i terminen och fortsätta sina studier där de är om de exempelvis kommer till ett nytt land, berättar Maria Lindberg, rektor för den nationella sektionen vid Göteborgsregionens internationella skola (ISGR).

Skolan är uppdelad i en internationell och en nationell sektion. Maria Lindbergs ansvarsområde ligger under den svenska läroplanen, Lgr 11. Där läser eleverna de flesta ämnena på svenska, även om tanken är att även där gå mer åt det engelska hållet. På den internationella sektionen bedrivs all undervisning på engelska.
   – Alla skolor i Sverige följer den sven­ska skollagen, men här jobbar vi med två olika läroplaner. Skillnaderna förutom språket är att IB är mer styrd i tid eftersom eleverna lätt ska kunna byta skola, annars är grunduppdraget det­samma med saker som personlig utveckling och förberedande för högre studier.

De 1 100 eleverna går i årskurs 1–9 samt Highschool som erbjuder inriktningarna samhäll, naturvetenskap och IB. Maria Lindberg menar att många elever som väljer IB-inriktningen satsar på att läsa vidare utomlands men nu finns det goda möjligheter att studera i Sverige också efter IB. Gemensamt för alla elever på skolan är att de har ett internationellt perspektiv och att de är väl förberedda för att möta ett mångkulturellt samhälle.
   – Många vill läsa vidare efter sina år här på ISGR och de är studiemotiverade. Vi satsar mycket på våra elever och har hög personaltäthet och engagerade lärare. Dessutom samarbetar vi både mellan sektionerna och med andra internationella skolor. Vi utnyttjar även vårt centrala läge mycket och går på museum och gör studiebesök av olika slag. Det gör att våra elever trivs här.

2014-01-06
Dela artikel
banner image

Sponsrade artiklar

Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Enterprise Magazine använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.

Cookies