153101 Alvik

Klubben för nybörjare och elitspelare

Alvik Basket är en av Stockholms största ungdomsföreningar som bedriver basketboll. Nästan 700 barn och ungdomar är aktiva i klubben, vilken i första hand riktar sig till dem, men som även basar över dam- och herrlag på elitnivå.

Klubbens verksamhetsidé är att erbjuda barn, ungdomar och vuxna basketutbildning och gemenskap som ger dem möjlighet att nå sin maximala potential som idrottare. Föreningen startade redan år 1956 och valdes till Årets barn- och ungdomsförening 2013.
  – Våren är faktiskt den bästa tiden för oss, berättar Carolina Håkansson som är klubb- och sportansvarig på Alvik Basket. Vi går in i slutspel på damsidan, vilket är stort.

Det är säsongsavslutning och föreningen fokuserar samtidigt på att expandera.
   – Vi vill växa och har satt högt uppsatta mål för att lyckas.

Alviks Basket fungerar som ett eget varumärke och engagerar sig stort kring sporten. Carolina Håkansson tillträdde sin post i höstas och har en bakgrund som idrottslärare. Hon vill skapa gemensamma basketträffar och rekrytera coacher som arbetar med mental träning på elitnivå. Enligt henne är basket är en av världens största sporter som passar alla åldrar.
   – Jag vill få alla att känna sig delaktiga, säger Carolina. Det är utveckling och personligt engagemang som skapar teamkänsla – vilket jag tror är viktigt.

Hon förklarar att Alvik är en äkta klubb rakt igenom, som aldrig kommer att försvinna.
   – Det är så otroligt många eldsjälar som engagerar sig i arbetet.

En välfungerande organisation är avgörande för att klubben ska kunna fortsätta att engagera yngre spelare. Basketskolan låter barn och ungdomar provspela. Carolina Håkansson förklarar att basket är en jämställd sport som inkluderar och engagerar alla.
   – Tack vare vårt fantastiska damlag har vi kunnat utveckla vår barn- och ungdomsverksamhet, avslutar Carolina. Vi hade inte haft ett sådant professionellt damlag om vi inte hade producerat bra basketspelare. Det är grundklossen i vår klubb och något som jag är väldigt stolt över.

2015-04-21
Dela artikel
banner image

Sponsrade artiklar

Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Enterprise Magazine använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.

Cookies