EM_ko¨rskolanivarberg_01
3 min lästid

Körskolan i Varberg stöttar dig hela vägen till ditt körkort

Letar du efter en trafikskola som skräddarsyr hela din körkortsupplevelse? Oavsett om du vill gå en intensivkurs, ta B-körkort eller boka en handledarkurs får du alltid personlig guidning hos Körskolan i Varberg.

Pernilla Theorin och Anette Åhfeldt startade sin körskola 2017 och har sedan dess varit en stöttepelare för blivande förare i Varberg med omnejd. Körskolan i Varberg erbjuder intensivkurser, handledarkurser samt paket som sträcker sig från B-körkort till moppedkort och släpAlla elever får teorin hemskickad vid första bokning, då det dessutom bokas tid för uppkörning och teoriprov. Detta för att alla ska kunna förbereda sig på bästa sätt. Denna proffsiga planering och struktur gör att både elever och föräldrar kan andas ut och få en klar bild av hela resan, från start till mål.


- Körskola handlar inte bara om att klara sina prov. Det handlar om att lära sig samspela i en ständigt växande stadsmiljö och att lära av sina misstag. Alla gör misstag när man övningskör, därför är det viktigt att ge eleverna utrymme för att växa och lära, säger Pernilla. 


- Det kan verka dyrt att ta körkort men det är verkligen en prisvärd investering i livet. Du måste exempelvis ha ett körkort för att få ett jobb, säger kollegan Anette.


Elever i alla åldrar


Pernilla, Anette & Anders Pettersson, som besitter mer än 22 års erfarenhet som körlärare, har tillsammans skapat en avslappnad och välkomnande miljö. Här kan  eleverna känna sig bekväma med att prata om sina tankar och funderingar. 
- Det är inte bara 18-åringar som kommer hit. Många av de lite äldre eleverna har bott i större städer där de inte behövt ha körkort. Men när livet tar dem till mindre städer så inser de hur nödvändigt ett körkort faktiskt är, säger Anette. 


- Vi brinner alla lika mycket för att jobba med våra elever, oavsett ålder. Det är ett fantastiskt yrke, annars hade man ju inte stannat så här länge. Att få lära ut och se att de är hungriga på att lära sig är en ynnest. Våra elever lär oss minst lika mycket som vi lär dem, säger Pernilla. 


Körskolelärare med långa erfarenheter 


Pernilla tog steget in i körskolebranschen redan som 20-åring, bara tre månader efter att hon tog sitt eget körkort. Idag, 39 år senare, driver hon Körskolan i Varberg tillsammans med Anette. Anette, å andra sidan, gick från att ha en spontan idé om att bli trafiklärare, till att sedan jobba på en körskola i Skåne. Nu har hon nu hela 30 års erfarenhet att dela med sig av. 


- Tyvärr finns det många andra bilister som inte respekterar oss trafiklärare. Jag önskar att andra bilister hade gett oss lite mer utrymme i trafiken. När de andra förarna stressar våra elever kan de sätta oss och andra i livsfara, säger Anette.


Många glömmer att vi alla har varit nybörjare, någon gång, säger Pernilla. 


Så om du funderar på att ta körkort, vet du var du tryggt kan vända dig. Med Pernilla, Anette och Anders vid din sida, är du garanterad en minnesvärd resa på vägen till ditt körkort. Här har du tre proffs på planering och utbildning. 


Fler strängar på sin lyra 


Inom kort kommer de att anordna trafikutbildningar för äldre på plats på Körskolan i Varberg. 


- Vi vill nå ut till äldre som känner att de behöver en uppfräschning av sina trafikkunskaper, säger Anette avslutningsvis. 


2023-11-04
Dela artikel
banner image

Sponsrade artiklar

Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Enterprise Magazine använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.

Cookies