CAIA Cosmetics
Skönhet är bra självkänsla och ett vackert leende enligt grundarna av det nya raketvarumärket inom smink: CAIA Cosmetics.
Som lärare respektive förskol-lärare har Mika Nyström och Hanna Liderfelt under många år skaffat sig en tydlig bild av hur de vill att en verksamhet ska vara – och inte vara. Det blev starten till Förskola Lilla Nacka där förverkligar alla de pedagogiska tankar som de tror på.
– Vi vill ha en förskola som tar barn och läroplan på allvar. En förskola som bygger på kärlek, respekt och inflytande, där förhållningssättet gentemot både barn och vuxna är oerhört väsentligt, säger Mika och tillägger:
– Jag har arbetat för stora vinstdrivande organisationer och det jag upplevde bekymrade mig. Vår vilja är att skapa en förskoleverksamhet där högsta prioritet är barnen och där barnomsorgspengen används till verksamheten i så stor utsträckning som möjligt.
Lilla Nacka är en modern förskola med siktet inställt på framtiden. Här ska barnen utifrån en bas i kompetent undervisning, en stor portion kreativitet och med moderna hjälpmedel förberedas inför grundskolan. Förskolan utgår från aktuell forskning där alla barn får utvecklas i sin takt. Idéer och erfarenhet från grundskolan förs in i förskolan, allt för att höja kvaliteten på undervisningen och förbereda barnen inför skolåren.
– Här ska man känna sig som hemma. Barnen har stort inflytande och är med och planerar det mesta. Att mötas med tilltro lägger grunden för gott självförtroende och handlingskraft, förtydligar Hanna.
I dag har förskolan drygt 30 barn i tre åldershomogena grupper. Som grundare är Mika och Hanna själva aktiva i verksamheten för att på så vis kunna prägla den fullt ut.
– Att vara engagerade i verksamheten är en vinst för alla, säger Hanna. Vi pratar inte bara, utan vi gör också.
Sponsrade artiklar
Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.