När fastighetsexperten Peter Apelqvist öppnar dörren till Husbutiken i Borås känns det tydligt att rummet har burit många samtal. Han har suttit i samma lokal sedan 1987 och beskriver början som en ren bananskalseffekt. Kontoret råkade bli till salu, han halkade in och upptäckte att yrket passade honom. Redan första året dubblade de omsättningen, berättar han, men det är möten med människor som har fått honom att stanna.
Erfarenhet som grund i bostadsförsäljning Borås
Bakgrunden är enkel: sju år på vägarna med biltillbehör, sedan ett oväntat steg in i fastighetsmäklaryrket. Det som fastnade var rytmen i affärerna och det mänskliga som följer varje uppdrag. Han förklarar att han alltid känt sig trygg i objekten, att han vet hur hus är byggda och vad köpare behöver förstå för att våga fatta beslut. Affären kommer som en följd av god kontakt, konstaterar han, och det är fortfarande den delen han tycker mest om.
Arbetsradien sträcker sig över hela Borås, vidare mot Mark, Svenljunga, Bollebygd och ner mot Varberg där fritidshus ofta hamnar i flödet. Åren har lärt honom att vissa situationer kräver mer varsamhet än andra. Skilsmässor, dödsfall och godmansärenden ställer krav på närvaro. “Man måste vara känslig för livets situationer”, tillägger han.

Husbutiken och värdering Borås
Husbutiken är liten och självständig. Peter arbetar ensam och rör sig genom hela processen själv – från första samtalet till fotografering och kontrakt. Det är inget statement, bara ett sätt att behålla överblicken. Han minns hur lyckligt det kändes när skrivmaskinen som kunde sudda tjugo tecken bakåt kom, och skrattar åt hur mycket Tip-Ex som gick åt. I dag fotograferar han digitalt och lägger in bilderna direkt, eftersom han vet vad han vill få fram.
Förtroendet mellan fastighetsmäklare och kund bär verksamheten. Han berättar att han inte hade varit kvar så länge om ryktet inte varit okej. De flesta som vill sälja hus i Borås hittar honom via rekommendationer. Ofta får han både en kram och en blomma, tillägger han, och det brukar inte dröja länge innan en annan familjemedlem hör av sig.
Tips för den som ska sälja hus i Borås
För människor som vill sälja sitt hus i Borås och området runt omkring har Peter Apelqvist några raka råd som återkommer i hans arbete. Det första handlar om värderingen. Han konstaterar att många börjar med digitala uppskattningar som ger en felaktig bild av marknaden. Han uttrycker det utan omsvep: “Nätvärderingar stämmer sällan.” För honom är det viktigt att utgå från ortsprismetoden där skick, läge och värmesystem faktiskt påverkar priset. Han hjälper ofta säljare med en första genomgång av husets förutsättningar och ser det som en del av sitt ansvar att ge en tydlig start.
Budgivningen är ett annat område där han ger konkreta tips. Han betonar att spekulanter måste ha sin finansiering klar. Han säger: “De som bjuder måste ha banken klar.” Det är centralt för att processen ska hålla. Han formulerar det som en del av sitt uppdrag att se till att affären vilar på rätt grund och förklarar: "Det är mitt ansvar att se till att det finns substans i buden."
Många underskattar också betydelsen av att förstå sitt eget hus tekniskt innan försäljningen. Peter beskriver hur han ofta går igenom konstruktion, installationer och detaljer som kan påverka både köpare och säljare. Han vet hur hus fungerar och vad man ska vara vaksam på, säger han, och han delar gärna den kunskapen när någon behöver vägledning inför en försäljning.

Framtid och riktning för bostadsmarknaden Borås
När han blickar framåt ser han en bransch med hårdare krav och mer administration. Utbildningen är mer teoretisk och tillsynen tätare, men han saknar momentet om att vara medmänniska. Det är den biten som avgör om en bostadsförsäljning i Borås blir trygg, säger han, och sammanfattar sitt yrkesliv med en rak formulering: tid är trygghet. Erfarenhet är trygghet. Och när någon står i startskedet och undrar hur de ska gå vidare, lägger han till en sak med låg röst. Han hjälper gärna till – oavsett om det gäller en första värdering, en fråga om marknaden eller någon som bara vill förstå sitt hus lite bättre.