142099W-lillaParvelnOchBinomen
142099W-lillaParvelnOchBinomen1
142099W-lillaParvelnOchBinomen2
142099W-lillaParvelnOchBinomen3
142099W-lillaParvelnOchBinomen
142099W-lillaParvelnOchBinomen1
142099W-lillaParvelnOchBinomen2
142099W-lillaParvelnOchBinomen3

Ser alltid till barnens bästa

Montessoripedagogiken bygger på sex grundläggande principer, och sätter barnet i centrum genom att erbjuda det själv till självhjälp. Läran skapades av Maria Montessori under början av 1900-talet, med en grundtanke om att skapa goda relationer mellan barn och vuxna, samt att möta dagen som ett unikt lärtillfälle. Montessoriskolan Lilla Parveln och Binomen undervisar efter samma princip.

Montessoripedagogiken vilar på en vetenskaplig grund som sätter barnet i centrum, då läraren alltid ser till att stärka barnets självständighet. Undervisningsmaterialet främjar barnens utveckling genom laborativa och konkreta övningar. Maria Montessori utvecklade pedagogiken under 1900-talet, och grundtanken var att lyfta fram barnets bästa genom noggrann observation.
   – Läran bygger på att eleven, föräldrarna och läraren samverkar med varandra, och att eleverna förutom att följa läroplanskraven även lär sig att sätta upp egna mål, säger rektor Christina Forsberg.

Montessoriskolan Lilla Parveln och Binomen drivs av en ideell förening, Barnens Bästa, som startade 1995 i Ösmo, Nynäshamns kommun.
   – Vi är kommunens enda friskola och drivs på uppdrag av huvudmannen, förskolechefen Annika Johansson och mig som rektor, förklarar Christina Forsberg.

Åldersintegrerad undervisning
Verksamheten består av Lilla Parveln, för 2–5-åringar, och av Binomen som är en åldersintegrerad F-3 skola, samt bedriver fritidshem.
   – Vår verksamhet är unik, med tio elever och en grundskollärare i varje klass. Läraren får möjlighet att följa sina elever från förskoleålder ända fram till årskurs tre.

Montessoripedagogiken stödjer tanken om en åldersintegrerad lärmiljö, där barn i olika åldrar kan lära sig av varandra. Det skapar förutsättningar för samarbete, samt ökar hänsyn och respekt för varandra.

Toppresultat av alla elever
På Binomen bedöms eleverna bland annat utifrån nationella kunskapskrav.
   – Ja och samtliga av våra elever har uppnått kraven genom att ha uppnått fina resultat på de nationella proven. Vi är naturligtvis väldigt stolta över detta. Deras föräldrar vet redan om detta nära de anmäler sina barn till vår skolverksamhet som är liten men har hög lärartäthet.

Kön till både Lilla Parveln och Binomen är lång, men inom två år kommer mycket att förändras och ledningen fokuserar på att utveckla verksamheten ytterligare.
   – Vi är väldigt stolta över Montessoriskolan Lilla Parveln och Binomen. Det bästa betyget är när våra elever på återträffar beskriver hur de fick möjlighet att växa hos oss och hur bra det går för dem. Senare i livet brukar framgång föda framgång, avslutar Christina.
2014-11-27
Dela artikel
banner image

Sponsrade artiklar

Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Enterprise Magazine använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.

Cookies