Markus Aujalay
Sveriges tuffaste matjury är epitetet på juryn i Sveriges Mästerkock. Markus Aujalay är domaren som ger mästerkockarna mardrömmar.
Vad kännetecknar oss? Vad vill jag med mitt liv? Vad vill vi med vårt arbete? Vad vill vi ha för spelregler? Hur ska vi förhålla oss till varandra för att nå högre effektivitet och arbets-glädje? Frågor som rör utveckling, både personlig och professionell, är för Theresia Elvelo van mark. Hon har varit i branschen sedan 1991. För sju år sedan tog hon steget in i ett eget konsultföretag.
– Här arbetar jag främst med led-ningsgrupputveckling och personlig utveckling av ledare och kanske mest med min kurs Coachande Ledarskap. Det är oftast chefer som använder coachningen i sitt eget ledarskap som går den, men den är öppen för alla som har nytta av coachning i sitt arbete eller privat, säger Theresia Elvelo.
ESSENSAs kurs Coachande Ledarskap handlar om att stärka personens inre kompetenser och att lära sig coachning som förhållningssätt och metod, kombinerat med modernt ledarskap.
– Det handlar mycket om att få medarbetaren att växa så att den blir så självständig som möjligt och ser att man kan, säger Theresia Elvelo.
Hon och menar att ett coachande ledarskap ska användas i rätt situationer och att det inte alltid är helt enkelt.
– När min egen chef slutade att säga åt mig vad jag skulle göra och i stället bad mig fundera ut en lösning själv först, blev jag i början frustrerad. När jag nu ser tillbaka, kan jag se att han hjälpte mig att växa genom att jag fick utveckla mitt eget tänk.
När medarbetaren på detta sätt ges, och lär sig att ta, mer ansvar ökar själv-
känslan och delaktigheten och chefen kan lägga tid på annat. Det blir en vinst för alla.
Sponsrade artiklar
Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.