165031 SM
165031 SM0
165031 SM1
165031 SM2
165031 SM3
165031 SM4
165031 SM
165031 SM0
165031 SM1
165031 SM2
165031 SM3
165031 SM4

''Världen börjar med barnen''

På Sandvikens Montessoriskola satsar man på digital kompetens, internationella samarbeten, språk och kommunikation. Allt arbete byggs på montessoripedagogikens grundläggande uppfattning om hur viktigt det är att ta tillvara och bygga vidare på varje barns naturliga lust att upptäcka, utvecklas och lära.

I Sandvikens Montessoriskola trivs 190 elever från förskoleklass upp till årskurs nio. Trots det centrala läget mitt i Sandviken har man nära till både park, vatten och skog. Verksamhetens grundbult är tron på varje enskild elevs personliga utvecklingsmöjligheter.


– Visst arbetar vi för ett högt meritvärde, men den sorts utveckling som inte är mätbar är minst lika värdefull, säger rektor Helene Öregård. 


Här arbetar man med ett inkluderande förhållningssätt och Helene tycker att de lyckats anpassa undervisningen utifrån elevernas olika behov. 


Enligt Maria Montessoris pedagogiska principer arbetar man mycket på individnivå. Arbetet går ut på att möta barnen i den utvecklingsfas de för närvarande befinner sig. 


Trots att pedagogiken har sitt ursprung i det sena 1800-talets Italien är idéerna ständigt aktuella och lätta att förena med dagens moderna samhälle. 


– Pedagogiken bygger på visioner och värdegrund, och den fungerar som hörnstenar som hjälper oss att arbeta mot samma mål, förklarar Helene. 


Sandvikens Montessoriskola har inlett ett samarbete med en internationell skola på Kuba och en högstadieskola i Spanien. 


– Vi vill vidga våra elevers vyer och göra dem redo för en framtid där språk och förmåga att kommunicera samt förståelse för andra kulturer kommer att vara otroligt viktiga förmågor, säger Helene. 


Hon anser att inlärning och motion hör ihop och på skolan arbetar man därför för att göra rörelse till en naturlig del av vardagen. Man vill även introducera lite ovanligare sporter för att öka elevernas valmöjligheter. Ridning, curling, skytte och kampsport är bara några exempel som erbjuds på friluftsdagar och på skolans fritidshem.


– Vi har en schackklubb som granne och de kommer till fritids och spelar med eleverna en gång i veckan, ler Helene och berättar att intresset hos eleverna har blivit så stort att man köpt stora pjäser för spel på skolgården. 


Vad eleverna tycker om sin skola är centralt och man utvärderar verksamheten med hjälp av tidigare elever.


– Det är oerhört värdefullt för oss att få veta hur förberedda våra elever kände att de var när de började gymnasiet, säger Helene. 

2016-11-02
Dela artikel
banner image

Sponsrade artiklar

Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Enterprise Magazine använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.

Cookies