162069 MA

”Vi får inte överge våra ungdomar”

Misas verksamhet bygger på övertygelsen om alla människors rätt till delaktighet i samhälls- och arbetslivet. För att nå dit erbjuder man individuella lösningar baserade på den enskilda människans personliga önskningar och mål.

Misa (som står för metod, individ, samhälle och arbete) finns till för alla människor som på grund av bland annat psykisk ohälsa, kognitiv funktionsnedsättning eller neuropsykiatriska diagnoser har svårt att hitta sin plats på arbetsmarknaden.

För att hjälpa utsatta människor till en plats på arbetsmarknaden där deras resurser kan tas tillvara måste man möta varje människa och bygga ett personligt stöd baserat på dennes behov och målsättningar.

– Alla människor vill känna tillhörighet och samhörighet med andra, säger Lennart Jönsson som grundade Misa 1994.

Han fortsätter:

– Min uppfattning är att samhällets stöd till människor med särskilda behov är baserat på färdiga lösningar och med det sättet att arbeta är det väldigt många som faller igenom.

Metoderna Misa använder är däremot lösningsinriktade och individuellt anpassade och man arbetar med att förmedla och sprida sin övertygelse om att ”ingenting är omöjligt”.

– Man får kontakt med oss antingen via Arbetsförmedlingen eller Socialtjänsten, och jag vill verkligen uppmana alla som har svårt att få hjälp att höra av sig till oss. Vi hjälper inte bara människor med diagnoser utan arbetar också med till exempel hörselnedsättningar och allergier där speciella anpassningar av arbetsplatsen behövs, berättar Lennart.

Han tycker att det är extra viktigt med insatser riktade mot ungdomar då en positiv start är avgörande för ett fortsatt självständigt arbetsliv. Därför erbjuder man nu även särskilda tjänster riktade till skolungdomar med praktikstöd och arbetslivsintroduktion.

– Vi får inte överge våra ungdomar, summerar denne eldsjäl.

2016-03-31
Dela artikel
banner image

Sponsrade artiklar

Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Enterprise Magazine använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.

Cookies