Markus Aujalay
Sveriges tuffaste matjury är epitetet på juryn i Sveriges Mästerkock. Markus Aujalay är domaren som ger mästerkockarna mardrömmar.
För ungefär fjorton år sedan fick Monica Hagberg Andersson ett erbjudande om att byta jobb, och hon tog chansen.
– Det är så kul att jobba med verktyg. Det har jag känt sedan första början.
Monica sadlade om från sin roll som postkassörska, vilket hon hade jobbat med i tjugo år, till att bli en del av Grönyte-Konsult Svenska AB, där hon till en början jobbade med administration, bokföring och försäljning. I dag driver hon ensam företaget som tillhandahåller verktyg inom grönytebranschen till både privatpersoner och företag. Företagarens affärsidé är tydlig.
– Huvudsaken är inte att sälja massor, utan att sälja bra produkter.
Grönyte-Konsult Svenska jobbar särskilt med sågtillverkaren Silky från Japan.
Även här finns en klar anledning till varför.
– Vi tar hit sågarna från Japan, vilket tar ungefär tre månader. Specialsågen har ett blad som gör ett jättefint snitt. Det är viktigt vid trädbeskärning för att trädet ska läka. Det är bland de bästa sågarna som finns på marknaden i dag, säger Monica Hagberg Andersson.
Många yrkespersoner instämmer att Silky är marknadens bästa produkt.
– Köper man Silky en gång, köper man alltid Silky. Det är gediget, sann kvalitet från början till slut.
Grönyte-Konsult säljer även sekatörer och andra verktyg för grönytebranschen. Att företaget är en uppskattad aktör råder det inga tvivel om. Monica Hagberg Andersson åker ständigt runt på mässor och olika events för att prata med nya kunder om sina produkter. Hon driver en fysisk butik och nätbutik, samt samarbetar med andra skandinaviska butiker som säljer Silky.
Sponsrade artiklar
Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.