EM_Friskis&svettis
3 min lästid

Träningsglädje för alla i Stenungsund

Till Friskis&Svettis kan alla komma och ta del av träningsglädje, oavsett om du är nybörjare, elitidrottare eller vill ta med dig hela familjen till gymmet. – Här finns något för alla och blandningen av människor är verkligen unik, säger Cecilia Jägestedt.


Träning ska vara glädjande, då lustfylld träning ger mersmak. Hos Friskis&Svettis i Stenungsund finns rolig träning för alla. Till deras stora, öppna och fräscha lokaler kan såväl ung som gammal, tränad som otränad hitta en passande träningsform.

 

– Hit kan alla komma och känna sig välkomna. Friskis&Svettis är en ideell organisation där alla enheter drivs av en gemensam vision som går ut på att vi ska erbjuda lustfylld träning för alla, säger Cecilia Jägestedt som är verksamhetsledare. 


Den allra första föreningen av Friskis&Svettis grundades 1978 i Stockholm och har sedan dess vuxit med många lokala föreningar i Sverige och Europa och kom till Stenungsund i mitten av 80-talet. Hos Friskis&Svettis är alla ledare utbildade för att säkerställa att deras medlemmar får högkvalitativ träning som är lustfylld. Här jobbar också alla funktionärer ideellt, med samma mål och vision; att sprida träningsglädje. 


– Alla som är här som funktionärer får ingen ersättning mer än ett träningskort. De är här och bidrar, för att de delar Friskis&Svettis vision och tror på att träning ska finnas för alla. Här råder en familjär känsla, som vi skapar tillsammans med våra medlemmar. Utbud och digitala träningspass 

Friskis&Svettis i Stenungsund består av Lilla och Stora salen, Spinningsalen, gym samt omklädningsrum med bastu.  

Här finns både dag- och kvällspass, med alltifrån Coreflex soft, gympa, dans, spinning till pass som HIT och Cirkelfys, men också familjepass, där barn i åldrarna 6-12 år tränar med sin målsman. Förutom detta finns också digitala träningspass för den som vill nå Friskis&Svettis utbud hemifrån.


– Vi har inte exakt samma utbud digitalt, men det finns många pass som våra medlemmar kan göra hemma, med samma lustfyllda känsla och fina kvalitet. 


Lokalerna som Friskis&Svettis befinner sig i sedan 2015 är stora och rymliga, vilket gör att alla får plats utan att behöva trängas. 


– Lokalerna är byggda utifrån våra önskemål och här finns gott om plats att träna på. 


Friskis&Svettis följer regeringens rådande rekommendationer, vilket gör att medlemmarna kan känna sig trygga. Visionen för framtiden är att växa med fler antal medlemmar och funktionärer. 


– Min vision är att människor som aldrig varit här, kommer hit och vill testa oss för att de tycker att det verkar så kul. Jag hoppas också att vi hittar fler funktionärer som delar Friskis&Svettis vision, för det är så vi växer, avslutar Cecilia. 2022-02-17
Dela artikel
banner image

Sponsrade artiklar

Artiklar publicerade på webbplatsen som inte är märkta redaktionellt är betalda samarbeten.

Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Enterprise Magazine använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.

Cookies